BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
NWAC at Apple Tree - Mens
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
April 17 to April 18, 2016
2 Rounds
Hosted by Olympic College @ Yakima, WA
Winning Team:
Skagit Valley College
Medalist:
Halen Davis
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 2
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
1. 9:00 am (1)
Cameron Hardiek
/
Columbia Basin
Austin Matheny
/
Green River
Branden Barnes
/
Spokane
Ryan Melton
/
Walla Walla
2. 9:09 am (1)
Riley House
/
Columbia Basin
Beau Forsberg
/
Green River
Ryan Brown
/
Spokane
Garrett Neswick
/
Walla Walla
3. 9:18 am (1)
Zak Courson
/
Columbia Basin
Tyler Erickson
/
Green River
Preston Roth
/
Spokane
Dillon George
/
Walla Walla
4. 9:27 am (1)
Quinton Parnell
/
Columbia Basin
Bryce Dahl
/
Green River
Derrick Phelps
/
Spokane
Tucker Keyes
/
Walla Walla
5. 9:36 am (1)
Nick Dixon
/
Columbia Basin
Logan Hansen
/
Green River
Chandler Thomas
/
Spokane
Daniel Dolin
/
Walla Walla
6. 9:45 am (1)
Eric Dahl
/
Columbia Basin
Chapin Pederson
/
Southwestern Oregon
Tanner Kovacevich
/
Spokane
Lauri Malinen
/
Walla Walla
7. 9:54 am (1)
Tanner Lester
/
Skagit Valley College
Conner Hayes
/
North Idaho College
Preston Luckman
/
Southwestern Oregon
8. 10:03 am (1)
Mason Dieter
/
Skagit Valley College
Jackson Shaver
/
North Idaho College
Tyler Franke
/
Southwestern Oregon
9. 10:12 am (1)
Anthony Guerrero
/
Skagit Valley College
Luke Logan
/
North Idaho College
Ethan DeVore
/
Southwestern Oregon
10. 10:21 am (1)
Chase Anderson
/
Skagit Valley College
Stryder Jones
/
North Idaho College
Joash Farlow
/
Southwestern Oregon
Kai Desmet
/
Olympic
11. 10:30 am (1)
Daniel Campbell
/
Skagit Valley College
Braydon Swapp
/
North Idaho College
Ryan Kelley
/
Southwestern Oregon
Isaac Hall
/
Bellevue
12. 10:39 am (1)
Halen Davis
/
Skagit Valley College
Jesse Lambert
/
North Idaho College
Kyle Larson
/
Olympic
Brett Ball
/
Bellevue
13. 10:48 am (1)
Spencer Jacobson
/
Olympic
Nathan Nulliner
/
Bellevue
Nick Betrozoff
/
Grays Harbor
14. 10:57 am (1)
Sam Malthesen
/
Olympic
Dexter Simonds
/
Bellevue
Deric Hawes
/
Grays Harbor
15. 11:06 am (1)
Alex Aguilar
/
Olympic
Brady Campbell
/
Bellevue
Grant Cation
/
Grays Harbor
16. 11:15 am (1)
Davis Gullikson
/
Olympic
Eddie Abellar
/
Bellevue
Daniel Stamper
/
Grays Harbor