BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
2016 NWAC Championships (M)
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
May 15 to May 16, 2016
2 Rounds
Hosted by Walla Walla Community College Golf @ Walla Walla, WA
Winning Team:
Spokane
Medalist:
Braydon Swapp
Sunday at Veterans Memorial 9 am start men Monday at Walla Walla Country Club 7:30 am start women
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 2
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
1. 9:40 am
Kai Desmet
/
Olympic
Kai Corpus
/
Columbia Basin
Austin Matheny
/
Green River
2. 9:50 am
Nick Betrozoff
/
Grays Harbor
Eric Dahl
/
Columbia Basin
Jordan Millikan
/
Green River
3. 10:00 am
Ethan DeVore
/
SW Oregon
Quinton Parnell
/
Columbia Basin
Beau Forsberg
/
Green River
4. 10:10 am
Chapin Pederson
/
SW Oregon
Cameron Hardiek
/
Columbia Basin
Bryce Dahl
/
Green River
5. 10:20 am
Derik Hawes
/
Grays Harbor
Nick Dixon
/
Columbia Basin
Tyler Erickson
/
Green River
6. 10:30 am
Daniel Campbell
/
Skagit Valley College
Zak Courson
/
Columbia Basin
Logan Hansen
/
Green River
7. 10:40 am
Sam Malthesen
/
Olympic
Grant Cation
/
Grays Harbor
Mason Dieter
/
Skagit Valley College
8. 10:50 am
Spencer Jacobson
/
Olympic
Preston Luckman
/
SW Oregon
Tanner Lester
/
Skagit Valley College
9. 11:00 am
Davis Gullikson
/
Olympic
Ryan Kelley
/
SW Oregon
Chase Anderson
/
Skagit Valley College
10. 11:10 am
Alex Aguilar
/
Olympic
Joash Farlow
/
SW Oregon
Halen Davis
/
Skagit Valley College
11. 11:20 am
Kyle Larson
/
Olympic
Tyler Franke
/
SW Oregon
Anthony Guerrero
/
Skagit Valley College
Daniel Stamper
/
Grays Harbor
12. 11:30 am
Nathan Nulliner
/
Bellevue
Tyler Azevedo
/
North Idaho CC
Zac Adams
/
Walla Walla
Jake Verlin
/
Spokane
13. 11:40 am
Brett Ball
/
Bellevue
Luke Logan
/
North Idaho CC
Tucker Keyes
/
Walla Walla
Branden Barnes
/
Spokane
14. 11:50 am
Brady Campbell
/
Bellevue
Jesse Lambert
/
North Idaho CC
Garrett Neswick
/
Walla Walla
Derrick Phelps
/
Spokane
15. 12:00 pm
Isaac Hall
/
Bellevue
Stryder Jones
/
North Idaho CC
Dillon George
/
Walla Walla
Preston Roth
/
Spokane
16. 12:10 pm
Dexter Simonds
/
Bellevue
Jackson Shaver
/
North Idaho CC
Daniel Dolin
/
Walla Walla
Tanner Kovacevich
/
Spokane
17. 12:20 pm
Eddie Abellar
/
Bellevue
Braydon Swapp
/
North Idaho CC
Lars Malinen
/
Walla Walla
Jordan Bass
/
Spokane