BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
NWAC Men's League Championship
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
May 17 to May 18, 2015
2 Rounds
Hosted by Olympic College @ Lakewood, WA
Winning Team:
Spokane
Medalist:
Montana Frame
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 1
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
1. 12:09 pm
Kyle Larson
/
Olympic College
Taylor Bolm
/
Bellevue
Tanner Kovacevich
/
Spokane
2. 12:18 pm
Jake Shier
/
Olympic College
Max Tuckner
/
Bellevue
Brandon Barnes
/
Spokane
3. 12:27 pm
Jake Swanger
/
Olympic College
Brady Campbell
/
Bellevue
Zack Spencer
/
Spokane
4. 12:36 pm
Alex Aguilar
/
Olympic College
Jack Strickland
/
Bellevue
Jordan Bass
/
Spokane
5. 12:45 pm
Zach Lund
/
Olympic College
Taylor Smith
/
Bellevue
John Duffin
/
Spokane
6. 12:54 pm
Adam Barker
/
Olympic College
Chad Hall
/
Bellevue
Michael Almonte
/
Spokane
7. 1:03 pm
Daniel Dolin
/
Walla Walla
Terrence Edwards
/
SW Oregon
Quinton Parnell
/
Columbia Basin
8. 1:12 pm
Jake Vetsch
/
Walla Walla
John Keyser
/
SW Oregon
Josh Garza
/
Columbia Basin
9. 1:21 pm
Taylor Gant
/
Walla Walla
Brandon Ellwanger
/
SW Oregon
Kenny Dodge
/
North Idaho CC
10. 1:30 pm
Garrett Neswick
/
Walla Walla
Garrett Ramsey
/
SW Oregon
Adam Power
/
North Idaho CC
11. 1:39 pm
Eli Mendez
/
Walla Walla
Chapin Pederson
/
SW Oregon
Hugh Taylor
/
North Idaho CC
12. 1:48 pm
Chris Smith
/
Walla Walla
Montana Frame
/
SW Oregon
Michael Porter
/
North Idaho CC
13. 1:57 pm
Preston Gillihan
/
Green River
Tyler Pickard
/
Skagit Valley College
Eric Dahl
/
Columbia Basin
14. 2:06 pm
Bryan Jan
/
Green River
Cody Mclane
/
Skagit Valley College
Louis Tickemyer
/
Grays Harbor
15. 2:15 pm
Jacob Leonard
/
Green River
Taylor Paul
/
Skagit Valley College
Deric Hawes
/
Grays Harbor
16. 2:24 pm
Luke Olson
/
Green River
Nick Rothrock
/
Skagit Valley College
Dan Shimakawa
/
Grays Harbor
17. 2:33 pm
Aaron McClelland
/
Green River
Dereck Boll
/
Skagit Valley College
Grant Cation
/
Grays Harbor
18. 2:42 pm
Tanner Martin
/
Columbia Basin
Kyle Drugge
/
Green River
Conner Denessen
/
Skagit Valley College
Daniel Stamper
/
Grays Harbor