BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Puerto Rico Classic
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Feb. 21 to Feb. 23, 2016
3 Rounds
Hosted by Purdue University @ Rio Grande, PR
Winning Team:
Alabama
Medalist:
Robby Shelton
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
25. 7:30 am (18)
Brett McIntosh
/
Michigan
David Cooke
/
NC State
Maclain Huge
/
Virginia Tech
24. 7:30 am (17a)
Kyle Mueller
/
Michigan
Jake Mcbride
/
NC State
Blake Fiest
/
Virginia Tech
23. 7:30 am (17b)
Nick Carlson
/
Michigan
Stephen Franken
/
NC State
Ryan Mondy
/
Virginia Tech
22. 7:30 am (16a)
Tom Swanson
/
Michigan
Davis Richards
/
NC State
Drew Johnson
/
Virginia Tech
21. 7:30 am (16b)
Chris O'Neill
/
Michigan
Carter Page
/
NC State
Joey Lane
/
Virginia Tech
20. 7:30 am (15)
Luke Miller
/
Northwestern
Bryce Hendrix
/
UNCG
Charlie Duensing
/
Minnesota
19. 7:30 am (14)
Pete Griffith
/
Northwestern
Riley Davis
/
UNCG
Tom Vining
/
Minnesota
18. 7:30 am (13)
Joshua Jamieson
/
Northwestern
Jake McGlone
/
UNCG
Justin Doeden
/
Minnesota
17. 7:30 am (12a)
Andrew Whalen
/
Northwestern
Taylor Coalson
/
UNCG
Runar Arnorsson
/
Minnesota
16. 7:30 am (12b)
Dylan Wu
/
Northwestern
Josh Stockwell
/
UNCG
Jon Du Toit
/
Minnesota
15. 7:30 am (11)
Grant Hirschman
/
Oklahoma
Victor Fox
/
Maryland
Timmy Hildebrand
/
Purdue
14. 7:30 am (10)
Brad Dalke
/
Oklahoma
Reilly Erhardt
/
Maryland
L Fernando Barco
/
Purdue
13. 7:30 am (9a)
Beau Titsworth
/
Oklahoma
Tim Colanta
/
Maryland
Brian Carlson
/
Purdue
12. 7:30 am (9b)
Max Mcgreevy
/
Oklahoma
Tom Harris
/
Maryland
Stuart Macdonald
/
Purdue
11. 7:30 am (8)
Blaine Hale
/
Oklahoma
David Kocher
/
Maryland
Austin Eoff
/
Purdue
10. 7:30 am (7)
Joshua Martin
/
North Carolina
James Clark
/
Georgia Tech
Fred Meyer
/
Kentucky
9. 7:30 am (6a)
Henry Do
/
North Carolina
Michael Hines
/
Georgia Tech
David Snyder
/
Kentucky
8. 7:30 am (6b)
Carter Jenkins
/
North Carolina
Vince Whaley
/
Georgia Tech
Tyler Mcdaniel
/
Kentucky
7. 7:30 am (5a)
Ben Griffin
/
North Carolina
Chris Petefish
/
Georgia Tech
Cooper Musselman
/
Kentucky
6. 7:30 am (5b)
William Register
/
North Carolina
Jacob Joiner
/
Georgia Tech
Stephen Stallings
/
Kentucky
5. 7:30 am (4)
Tom Lovelady
/
Alabama
Jaime Lopez Rivarola
/
Georgia
Cody Proveaux
/
Clemson
4. 7:30 am (3)
Tyler Hitchner
/
Alabama
Zach Healy
/
Georgia
Austin Langdale
/
Clemson
3. 7:30 am (2a)
Davis Riley
/
Alabama
Lee McCoy
/
Georgia
Miller Capps
/
Clemson
2. 7:30 am (2b)
Robby Shelton
/
Alabama
Greyson Sigg
/
Georgia
Stephen Behr
/
Clemson
1. 7:30 am (1)
Jonathan Hardee
/
Alabama
Sepp Straka
/
Georgia
Carson Young
/
Clemson