Jim West Intercollegiate  #thejimwest

  • Tournament Status: Complete
  • Men
  • April 11 to April 12, 2016
  • 3 Rounds
  • Hosted by Texas State University @ Lost Pines, TX
  • Texas State University is the host of The Jim West Intercollegiate at Wolfdancer Golf Club in Lost Pines, Tx. Located 15 miles from Austin, TX, Wolfdancer Golf Club is one of the best courses in the state of Texas and home to the Hyatt Lost Pines Resort.
Round 3 was delayed 2 hours because of lightning

Tee Times for Round 3

"A" groups tee off first in Shotgun format

Tee Times Position 1 Position 2 Position 3 Position 4
20. 8:30 am (18) Casto Gomez-Ruiz / UTRGV Tyler Saunders  IND  / Texas State Camilo Avila  IND  / UT Arlington
19. 8:30 am (17) Ramon Ventura-Camp / UTRGV Baxter Ward  IND  / Stephen F. Austin Jake Pritchard  IND  / LA Tech
18. 8:30 am (16) Ali Khazanbeik / UTRGV Matt Williams  IND  / Houston Alex Levy  IND  / Rice
17. 8:30 am (15) Pedro Lamadrid / UTRGV Emmett Oh  IND  / Houston Scott Williams  IND  / Texas State Alan De Bondt  WD   IND  / Houston
16. 8:30 am (14) Peter Fox / UTRGV Josh Gibbons  IND  / Houston Nick Rodriguez  IND  / North Texas Roman Aragon  IND  / Saint Mary's
15. 8:30 am (13) Charlie Flowers / Lamar Chuck Spears / LA Tech Luke Carpenter / Abilene Christian Greg Smail / Louisiana Monroe
14. 8:30 am (12) Eason Wang / Lamar Charles Neel White / LA Tech Clarke Hudgins / Abilene Christian Blake Traweek / Louisiana Monroe
13. 8:30 am (11) Mans Berglund / Lamar Jacob Wyatt / LA Tech Dillon Vaughn / Abilene Christian Jeff Berry / Louisiana Monroe
12. 8:30 am (10a) Greg Wiggins / Lamar Ben Robinson / LA Tech Garrett Glanton / Abilene Christian Velten Meyer / Louisiana Monroe
11. 8:30 am (10b) Zander Gous  WD  / Lamar Victor Lange / LA Tech Ryan Beatty / Abilene Christian G.K. Morrison / Louisiana Monroe
10. 8:30 am (9) Noah Tullos / UALR David Faraudo / Texas State Zach Galliford / UT Arlington Major Monzingo / Stephen F. Austin
9. 8:30 am (8) Beau Hanson / UALR Justin Newby / Texas State Josh Radcliff / UT Arlington Cory Brown / Stephen F. Austin
8. 8:30 am (7) George Trujillo / UALR Anthony McGeorge / Texas State Andrew Sirowy / UT Arlington Nathan Weant / Stephen F. Austin
7. 8:30 am (6) Tyler Reynolds / UALR Eloy Gonzalez / Texas State Aaron Guanlao / UT Arlington Luke Sheehan / Stephen F. Austin
6. 8:30 am (5) Matias Calderon / UALR Chase Ambrose / Texas State Tanner Gore / UT Arlington Angelo Leyvani / Stephen F. Austin
5. 8:30 am (4) Connor Blick / Saint Mary's Andreas Krokeide / McNeese State Kevin Reilly / Rice Michael Cotton / North Texas
4. 8:30 am (3) Jonathan De Los Reyes / Saint Mary's Ian Berrigan / McNeese State James Lee / Rice Alejandro Villasana / North Texas
3. 8:30 am (2) Perry Cohen / Saint Mary's Blake Elliott / McNeese State Will Voetsch / Rice Cory Churchman / North Texas
2. 8:30 am (1a) Pavan Sagoo / Saint Mary's Duncan McNeill / McNeese State Mario Carmona / Rice Thomas Rosemueller / North Texas
1. 8:30 am (1b) Hunter Rappleye / Saint Mary's Martin Eriksson / McNeese State Mitchell Meissner / Rice Ian Snyman / North Texas