BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Jim West Challenge at the Bandit
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Feb. 17 to Feb. 18, 2014
3 Rounds
Hosted by Texas State University @ New Braunfels, TX
Winning Team:
Gonzaga
Medalist:
Raychelle Santos
This is another first class event hosted by Texas State. The Bandit is a well known course in central Texas. It is a challenging golf course with Champion Bermuda greens. The teams are lodged at the Schlitterbahn resort.
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
21. 8:00 am (18a)
Seri Lee
/
CS Fullerton
Sofia Berglund
/
Arkansas Little Rock
Lejan Lewthwaite
/
Texas State
Alice Kim
/
Gonzaga
20. 8:00 am (18b)
Tisha Alyn Abrea
/
CS Fullerton
Sofie Kvarnstrom
/
Arkansas Little Rock
Lora Assad
/
Texas State
Raychelle Santos
/
Gonzaga
19. 8:00 am (17)
Makayla Mier
/
CS Fullerton
Melodie Jean Dit Berthelot
/
Arkansas Little Rock
Iman Nordin
/
Texas State
Ciera Min
/
Gonzaga
18. 8:00 am (16)
Ali Cowan
IND
/
Texas State
Mara Puisite
IND
/
Texas State
Carly Oldroyd
IND
/
BYU
Angela De Villa
IND
/
Gonzaga
17. 8:00 am (15)
Karyn Lee Ping
/
Eastern Michigan
Mary Welch
/
Ball State
Paige Darwin
/
New Mexico St
Maria Yacaman
/
BYU
16. 8:00 am (14)
Lois Schoof
/
Eastern Michigan
Meghan Perry
/
Ball State
Vale Macias
/
New Mexico St
Selu Fotu
/
BYU
15. 8:00 am (13)
Corey Crossan
/
Eastern Michigan
Sarah Westaway
/
Ball State
Vivi Macias
/
New Mexico St
Lea Garner
/
BYU
14. 8:00 am (12)
Sylvie Williams
/
Eastern Michigan
Karley Dobis
/
Ball State
Laura Barron
/
New Mexico St
Annie Yang
/
BYU
13. 8:00 am (11)
Kelsey Murphy
/
Eastern Michigan
Jenna Hague
/
Ball State
Kacey Dalpes
/
New Mexico St
Alex White
/
BYU
12. 8:00 am (10)
Jessa LaBarbera
/
Colorado State
Emma Burman
/
UTEP
Chiara Citterio
/
Missouri State
Jamie Donizio
/
Boise State
11. 8:00 am (9)
Emily Roering
/
Colorado State
Alisa Rodriguez
/
UTEP
Megan Furnish
/
Missouri State
Sammie Pless
/
Boise State
10. 8:00 am (8)
Christina Spinzig
/
Colorado State
Amber Herrera
/
UTEP
Lindsey Eisenreich
/
Missouri State
Oceane Pelloille
/
Boise State
9. 8:00 am (7)
Elisabeth Rau
/
Colorado State
Emma Edin
/
UTEP
Caroline Boone
/
Missouri State
Samantha Martin
/
Boise State
8. 8:00 am (6)
Betsy Kelly
/
Colorado State
Camino Sardinero
/
UTEP
Estefania Acosta
/
Missouri State
Genevieve Ling
/
Boise State
7. 8:00 am (5)
Michelle Tacker
/
Incarnate Word
Lelesse Mocio
/
Boston College
Amanda Kahn
/
Montana
6. 8:00 am (4)
Flower Castillo
/
Incarnate Word
Regan Simeone
/
Boston College
Phoebe Tan
/
Montana
5. 8:00 am (3a)
Jaimie Bibby
/
Incarnate Word
Cristina McQuiston
/
Boston College
Lindsay Reeve
/
Montana
4. 8:00 am (3b)
Jessica Cornish
/
Incarnate Word
Katia Joo
/
Boston College
Alexa Schendelman
/
Montana
3. 8:00 am (2)
Maddy Buehler
/
Incarnate Word
Christina Wang
/
Boston College
Tara Green
/
Montana
2. 8:00 am (1a)
Martina Edberg
/
CS Fullerton
Stina Resen
/
Arkansas Little Rock
Millie Saroha
/
Texas State
Han Wu
/
Gonzaga
1. 8:00 am (1b)
Dakota Brown
/
CS Fullerton
Katie Reid
/
Arkansas Little Rock
Maty Monzingo
/
Texas State
TJ Kliebphipat
/
Gonzaga