BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Betsy Rawls Longhorn Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Oct. 17 to Oct. 18, 2016
3 Rounds
Hosted by University of Texas @ Austin, TX
Winning Team:
Kent State
Medalist:
Dewi Weber
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
25. 8:45 am (18a)
Emma Albrecht
/
Notre Dame
Nathalie Nygren
/
North Florida
Anne Hakula
IND
/
Texas
24. 8:45 am (18b)
Maddie Rose Hamilton
/
Notre Dame
Courtney Cobb
/
North Florida
Maggie Heggerston
IND
/
Minnesota
23. 8:45 am (17a)
Isabella DiLisio
/
Notre Dame
Sydney Shrader
/
North Florida
Maddie Luitwieler
IND
/
Texas
22. 8:45 am (17b)
Mia Ayer
/
Notre Dame
Megan Wilshire
/
North Florida
Alyssa Getty
IND
/
UNLV
21. 8:45 am (16)
Jordan Ferreira
/
Notre Dame
Teresa Conroy
/
North Florida
Haley Mills
IND
/
Texas
20. 8:45 am (15)
Millie Saroha
/
TX State
Taylor Dobson
/
Tulsa
Manon Molle
/
New Mexico
19. 8:45 am (14)
Raksha Phadke
/
TX State
Anneke Strobach
/
Tulsa
Katerina Jaeger
/
New Mexico
18. 8:45 am (13a)
Anne-Cha Mora
/
TX State
Johanna Samuelsson
/
Tulsa
Eva Saulnier
/
New Mexico
17. 8:45 am (13b)
Maty Monzingo
/
TX State
Nadia Majidizadeh
/
Tulsa
Alexandra Moisand
/
New Mexico
16. 8:45 am (12)
Sasikarn Somboonsup
/
TX State
Greta Bruner
/
Tulsa
Ingrid Gutierrez
/
New Mexico
15. 8:45 am (11a)
Lauren Mason
/
Texas Tech
Sofia Goicoechea
/
Tulane
Niamh Ward
/
Minnesota
14. 8:45 am (11b)
Mami Yamamoto
/
Texas Tech
Laura Munoz
/
Tulane
Heather Ciskowski
/
Minnesota
13. 8:45 am (10)
Emma Ballard
/
Texas Tech
Belen Goicoechea
/
Tulane
Sabrine Garrison
/
Minnesota
12. 8:45 am (9a)
Gabby Barker
/
Texas Tech
Haydyn Gibson
/
Tulane
Muyu Wu
/
Minnesota
11. 8:45 am (9b)
Sofia Garcia
/
Texas Tech
Elise Genoux
/
Tulane
Emie Peronnin
/
Minnesota
10. 8:45 am (8)
Shannon Oh
/
UNLV
Maggie Beth Byers
/
Baylor
Ana Paula Ramirez
/
SMU
9. 8:45 am (7a)
Harley Dubsky
/
UNLV
Dylan Kim
/
Baylor
Brigitte Dunne
/
SMU
8. 8:45 am (7b)
Elizabeth Prior
/
UNLV
Evelyn Arguelles
/
Baylor
Alex Celli
/
SMU
7. 8:45 am (6)
Mackenzie Raim
/
UNLV
Amy Lee
/
Baylor
Lindsey McCurdy
/
SMU
6. 8:45 am (5)
Alexandra Kaui
/
UNLV
Maria Vesga
/
Baylor
Kenzie Wright
/
SMU
5. 8:45 am (4a)
Macarena Aguilara
/
Miami
Karoline Stormo
/
Kent State
Emilee Hoffman
/
Texas
4. 8:45 am (4b)
Delfina Acosta
/
Miami
Wad Phaewchimplee
/
Kent State
Dominique Galloway
/
Texas
3. 8:45 am (3)
Renate Grimstad
/
Miami
Marissa Kirkwood
/
Kent State
Sophia Schubert
/
Texas
2. 8:45 am (2)
Filippa Moork
/
Miami
Pimnipa Panthong
/
Kent State
Greta Isabella Voelker
/
Texas
1. 8:45 am (1)
Dewi Weber
/
Miami
Michaela Finn
/
Kent State
Julia Beck
/
Texas