BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Otter Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 17 to Oct. 18, 2016
3 Rounds
Hosted by California State University Monterey Bay @ Seaside, CA
Winning Team:
Lynn University
Medalist:
Chris Crisologo
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
29. 8:00 am (18)
Trevor Kua
/
Hawaii-Hilo
TJ Kathrineberg
IND
/
Chico State
Edward Abellar
IND
/
Hawaii-Hilo
28. 8:00 am (17a)
Taylor Patrick
/
Hawaii-Hilo
Chase Fritz
IND
/
Sonoma St.
Braeden Campbell
/
Hawaii-Hilo
27. 8:00 am (17b)
Jared Kinoshita
/
Hawaii-Hilo
Edward Hackett
IND
/
CSU-Monterey Bay
Ivan Monsalve
IND
/
California Baptist
26. 8:00 am (16)
Jeffrey Yamaguchi
/
Hawaii-Hilo
Maximilian Grieb
IND
/
CSU-Monterey Bay
Martin Cancino
IND
/
Lynn University
25. 8:00 am (15)
Zac Moore
/
Wilmington (DE)
Joel Wermter
/
UCSD
Eamonn Coughlin
/
Academy of Art
24. 8:00 am (14a)
Miguel Siercke
/
Wilmington (DE)
Drew Robbins
/
UCSD
Jose Lopez Butron
/
Academy of Art
23. 8:00 am (14b)
Sam Clark
/
Wilmington (DE)
Adam Navigato
/
UCSD
Lawrence Ce Liang
/
Academy of Art
22. 8:00 am (13a)
Joey Russo
/
Wilmington (DE)
Mateusz Kucz
/
UCSD
Daniel Cosgrove
/
Academy of Art
21. 8:00 am (13b)
Freddy Braun
/
Wilmington (DE)
Hayden Hui
/
UCSD
Oskar Frick
/
Academy of Art
20. 8:00 am (12a)
Ian Hofmann
/
Sonoma St.
Tai Kuida
/
California Baptist
Chris Colla
/
Chico State
19. 8:00 am (12b)
Chase Dossa
/
Sonoma St.
Christian Sanders
/
California Baptist
Cole Chavez
/
Chico State
18. 8:00 am (11a)
Spencer Clapp
/
Sonoma St.
Trevor Lampson
/
California Baptist
Serge Kiriluk
/
Chico State
17. 8:00 am (11b)
Devin Gregg
/
Sonoma St.
Kendel Hodges
/
California Baptist
Kelley Sullivan
/
Chico State
16. 8:00 am (10)
Justin Shluker
/
Sonoma St.
Greg Gonzalez
/
California Baptist
Colby Dean
/
Chico State
15. 8:00 am (9)
Sy Lovan
/
SFU
Carson Walker
/
Dixie State
Zach Berhost
/
Colorado-CO Springs
14. 8:00 am (8a)
Marcus Brown
/
SFU
Alec Johnson
/
Dixie State
Blake Young
/
Colorado-CO Springs
13. 8:00 am (8b)
Kevin Vigna
/
SFU
Jayce Frampton
/
Dixie State
Ji Jang
/
Colorado-CO Springs
12. 8:00 am (7a)
Mitch MacLeod
/
SFU
John Reid
/
Dixie State
Tanner Comes
/
Colorado-CO Springs
11. 8:00 am (7b)
Chris Crisologo
/
SFU
Nicklaus Britt
/
Dixie State
Colin Prater
/
Colorado-CO Springs
10. 8:00 am (6a)
Barrett Taylor
/
CSU-East Bay
Ethan Casto
/
Western Washington
Ben Hume
/
CSU-San Marcos
9. 8:00 am (6b)
Chris Carney
/
CSU-East Bay
Ezra Arneson
/
Western Washington
Braeden Koran
/
CSU-San Marcos
8. 8:00 am (5a)
Max Murai
/
CSU-East Bay
Chris Hatch
/
Western Washington
Aaron Bronis
/
CSU-San Marcos
7. 8:00 am (5b)
Owen Hutchison
/
CSU-East Bay
Jeffrey Marcum
/
Western Washington
Chris Tuulik
/
CSU-San Marcos
6. 8:00 am (4a)
Adam Stone
/
CSU-East Bay
Brett Johnson
/
Western Washington
Jake Williams
/
CSU-San Marcos
5. 8:00 am (4b)
Khush Patel
/
Nova Southeastern
Mateo Gomez
/
Lynn University
Martin Westerlund
/
CSU-Monterey Bay
4. 8:00 am (3)
Miguel Angel Jimenez
/
Nova Southeastern
Manuel Torres
/
Lynn University
Matthew Hedges
/
CSU-Monterey Bay
3. 8:00 am (2)
Finlay Mason
/
Nova Southeastern
Andreas Tancred
/
Lynn University
Justin Woo
/
CSU-Monterey Bay
2. 8:00 am (1a)
Richard Mansell
/
Nova Southeastern
Carlos Bustos
/
Lynn University
Elis Svard
/
CSU-Monterey Bay
1. 8:00 am (1b)
Juan Jose Guerra
/
Nova Southeastern
Felix Kvarnstrom
/
Lynn University
Callum Carlstrom
/
CSU-Monterey Bay