BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Low Country Intercollegiate
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
March 18 to March 19, 2017
2 Rounds
Hosted by Wofford College @ Hilton Head, SC
Winning Team:
High Point
Medalist:
Celia Mansour
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
32. 9:30 am (18)
Annika Winebarger
IND
/
Appalachian State
Eunbbie Kim
IND
/
Bucknell
31. 9:30 am (17a)
Micah Vincent
IND
/
Navy
Alexandra Demko
IND
/
Presby Col
Marci Browning
IND
/
Navy
30. 9:30 am (17b)
Macey Mills
/
Longwood
Sara Winch
/
The Citadel
Abby Schroeder
IND
/
Navy
29. 9:30 am (16)
Kyra Horlock
/
Longwood
Laura Simpson
/
The Citadel
Katie Bishop
IND
/
Presby Col
28. 9:30 am (15a)
Sirena Walsh
/
Longwood
Marina Grimal
/
The Citadel
Shannon O'Dwyer
IND
/
Bethune-Cookman
27. 9:30 am (15b)
Crystina Kertsos
/
Longwood
Renata Sucha
/
The Citadel
Corinne Grans-Wood
IND
/
SCAD
26. 9:30 am (14a)
Courtney Tolton
/
Longwood
Cameron Little
/
The Citadel
Haejin Choe
IND
/
Dalton State
25. 9:30 am (14b)
Grace Rokela
/
SCAD
Erica Olberding
/
UNC Asheville
Moa Kristenson
/
USCB
24. 9:30 am (13a)
Mariona Maeso
/
SCAD
Janie Thomas
/
UNC Asheville
Emily Turner
/
USCB
23. 9:30 am (13b)
Maria Paula Otero
/
SCAD
Linna Brooks
/
UNC Asheville
Vanessa Schloo
/
USCB
22. 9:30 am (12a)
Micaela Cuisana
/
SCAD
Adelyn Deery
/
UNC Asheville
Franzi Knoetsch
/
USCB
21. 9:30 am (12b)
Paulina Camacho
/
SCAD
Rebeca Black
/
UNC Asheville
Blanca Porta
/
USCB
20. 9:30 am (11a)
Rylie Marchman
/
Presby Col
Meredith Langs
/
Bucknell
Melany Chong
/
Appalachian State
19. 9:30 am (11b)
Abby Driscoll
/
Presby Col
Lindsay Dodovich
/
Bucknell
Savanna Wood
/
Appalachian State
18. 9:30 am (10a)
Ann Elizabeth Gore
/
Presby Col
Anna Dailey
/
Bucknell
Emily Stinson
/
Appalachian State
17. 9:30 am (10b)
Maiken Paulsen
/
Presby Col
Emily Larson
/
Bucknell
Hannah Craver
/
Appalachian State
16. 9:30 am (9a)
Celia Mansour
/
Presby Col
Katie Childers
/
Bucknell
Jolianna Elias
/
Appalachian State
15. 9:30 am (9b)
Alejandra Sanchez
/
Bethune-Cookman
Sarah Bertram
/
Gardner-Webb
Mary Kate Nelson
/
Navy
14. 9:30 am (8a)
Yudika Rodriguez
/
Bethune-Cookman
Morgan Laird
/
Gardner-Webb
Legare Augenstein
/
Navy
13. 9:30 am (8b)
Mackenzie Butzer
/
Bethune-Cookman
Julia Henderson
/
Gardner-Webb
Jane Moon
/
Navy
12. 9:30 am (7a)
Sara Ruiz
/
Bethune-Cookman
Taylor Dodson
/
Gardner-Webb
Morgan Frazier
/
Navy
11. 9:30 am (7b)
Shamiso Hatchard
/
Bethune-Cookman
Allison Chandler
/
Gardner-Webb
Christine Walker
/
Navy
10. 9:30 am (6)
Estefania Morales
/
Quinnipiac
Cayla Smith
/
High Point
Lela Oakley
/
Wofford
9. 9:30 am (5a)
Emily Ribbins
/
Quinnipiac
Danielle Fuss
/
High Point
Nicole Chin
/
Wofford
8. 9:30 am (5b)
Julia Kemmling
/
Quinnipiac
Anna-Marie Kuenzle
/
High Point
Madison Barnett
/
Wofford
7. 9:30 am (4)
Alexandra Sazhin
/
Quinnipiac
Tonrak Tasaso
/
High Point
Katy Funk
/
Wofford
6. 9:30 am (3a)
Luciana Tobia
/
Quinnipiac
Samantha Vodry
/
High Point
Grace Massengill
/
Wofford
5. 9:30 am (3b)
hannah Gasaway
/
Dalton State
Lizzie Win
/
Seton Hall
Allea Hawkins
/
USC Upstate
4. 9:30 am (2a)
Tia Teiniketo
/
Dalton State
Maddie Sager
/
Seton Hall
Anna Chanthaphaeng
/
USC Upstate
3. 9:30 am (2b)
Caroline Griffin
/
Dalton State
Cassie Pantelas
/
Seton Hall
Sidney Dermody
/
USC Upstate
2. 9:30 am (1a)
Katie Dalton
/
Dalton State
Macky Fouse
/
Seton Hall
Payton Culler
/
USC Upstate
1. 9:30 am (1b)
Isabel Rijos
/
Dalton State
Sammie Staudt
/
Seton Hall
Pan Napatthorn
/
USC Upstate