BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Men's Bigfoot Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
April 29 to April 30, 2017
2 Rounds
Hosted by Community Colleges of Spokane @ Liberty Lake, WA
Winning Team:
Bellevue
Medalist:
Ross Gilbert
The Bigfoot Invitational is the final of 4 NWAC regular season events. Round 1 is at Liberty Lake GC and round 2 is at MeadowWood GC.
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 2
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
1. 9:50 am
Chandler Thomas
/
Spokane
Cameron Hardiek
/
Columbia Basin
Christopher Bainbridge
/
Olympic
Avery Black
/
Green River
2. 9:59 am
Derrick Phelps
/
Spokane
Pavin Combs
/
Columbia Basin
Andrew Nelson
/
Olympic
Rocky Brobio
/
Green River
3. 10:08 am
Triston Hartfiel
/
Spokane
Riley House
/
Columbia Basin
Scott Diaz
/
Olympic
Jack Roth
/
Green River
4. 10:17 am
Jackson Hall
/
Spokane
Christian Maddox
/
Columbia Basin
Max Dorn
/
Olympic
Christian Letts
/
Green River
5. 10:26 am
Logan Skalka
/
Spokane
Zac Courson
/
Columbia Basin
Hunter Hechtman
/
Olympic
6. 10:35 am
Ryan Brown
/
Spokane
Nick Dixon
/
Columbia Basin
Sam Malthesen
/
Olympic
7. 10:44 am
Jake Silva
/
Skagit Valley
Maguire Cavanaugh
/
Grays Harbor
Lauri Malinen
/
Walla Walla
8. 10:53 am
Mason Dieter
/
Skagit Valley
Drake Brown
/
Grays Harbor
Tucker Keys
/
Walla Walla
9. 11:02 am
Tanner Lester
/
Skagit Valley
Sean Dunn
/
Grays Harbor
Chris Smith
/
Walla Walla
10. 11:11 am
Brayden Webb
/
Skagit Valley
justin cox
/
Grays Harbor
Dillon George
/
Walla Walla
11. 11:20 am
Austin Faux
/
Skagit Valley
Joe Blaser
/
Grays Harbor
Conor Lees
/
Walla Walla
12. 11:29 am
Daniel Campbell
/
Skagit Valley
Nick Betrozoff
/
Grays Harbor
Joe Reed
/
Walla Walla
13. 11:38 am
Luke Logan
/
North Idaho
Ethan DeVore
/
Southwestern Oregon
Kevin Simmons
/
Bellevue
14. 11:47 am
Jackson Shaver
/
North Idaho
Kobie Lockwood
/
Southwestern Oregon
Curtis Kolterman
/
Bellevue
15. 11:56 am
Sean Langham
/
North Idaho
Preston Luckman
/
Southwestern Oregon
Dexter Simonds
/
Bellevue
16. 12:05 pm
Preston Nelson
/
North Idaho
Trevor Buck
/
Southwestern Oregon
Isaac Hall
/
Bellevue
17. 12:14 pm
Brady Nelson
/
North Idaho
Tyler Franke
/
Southwestern Oregon
Will Mansfield
/
Bellevue
18. 12:23 pm
Ross Gilbert
/
North Idaho
Gerry Snyder
/
Southwestern Oregon
Evan Galando
/
Bellevue