BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
The Johnie Imes Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Oct. 2 to Oct. 4, 2017
3 Rounds
Hosted by University of Missouri @ Columbia, MO
Winning Team:
Mizzou
Medalist:
Tereza Melecka
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
25. 8:00 am (18a)
Thea Wakeford-Wesmann
/
UALR
Victoria Pavlik
/
UMKC
Ana Rengifo
IND
/
FIU
24. 8:00 am (18b)
Pernille Orlien
/
UALR
Celine Lim
/
UMKC
Mackenzie Perez
IND
/
Mizzou
23. 8:00 am (17)
Emelie Blennow
/
UALR
Cyrielle Kern
/
UMKC
Terese Romeo
IND
/
Mercer U.
22. 8:00 am (16a)
Lucy Owen
/
UALR
Maria Henao
/
UMKC
Cherise Otter
IND
/
Mizzou
21. 8:00 am (16b)
Sabrina Bonanno
/
UALR
Chandler Gallagher
/
UMKC
Marit Harryvan
IND
/
Mizzou
20. 8:00 am (15)
Sophia Sadaro
/
MSU
Karina Kukkonen
/
Mercer U.
Taylor BeDell
/
Wichita St
19. 8:00 am (14)
Ashley Childers
/
MSU
Lauren Lightfritz
/
Mercer U.
Abbi Shaddix
/
Wichita St
18. 8:00 am (13)
Rachel Johnson
/
MSU
Mary Janiga
/
Mercer U.
Gavrilla Arya
/
Wichita St
17. 8:00 am (12)
Stine Pettersen
/
MSU
Hannah Mae Deems
/
Mercer U.
Taryn Torgerson
/
Wichita St
16. 8:00 am (11a)
Verena Gimmy
/
MSU
Payton Schanen
/
Mercer U.
Laine Evans
/
Wichita St
15. 8:00 am (11b)
Diana Velez-Gordillo
/
FIU
Kate Williamson
/
FGCU
Abby Luchtenburg
/
Illinois State
14. 8:00 am (10)
Katerina Krasova
/
FIU
Natalia Nassar
/
FGCU
Tatum King
/
Illinois State
13. 8:00 am (9a)
Carolina Rotzinger Ballesteros
/
FIU
Ailsa Clark
/
FGCU
Caitlin Sims
/
Illinois State
12. 8:00 am (9b)
Hannah Leiner
/
FIU
Madeline Marck-Sherk
/
FGCU
Morgan Savage
/
Illinois State
11. 8:00 am (8)
Carolina Andrade
/
FIU
Kelsy Holbert
/
FGCU
Kiley Walsh
/
Illinois State
10. 8:00 am (7a)
Yeji Ahn
/
ETSU
Charlotte Charrayre
/
Kennesaw State
Taylor Ledwein
/
Bradley
9. 8:00 am (7b)
Kornbongkoat Sararat
/
ETSU
Henriette Nielsen
/
Kennesaw State
Chloe Horton
/
Bradley
8. 8:00 am (6)
Ankita Kedlaya
/
ETSU
Medy Thavong
/
Kennesaw State
Brooke Thompson
/
Bradley
7. 8:00 am (5)
Hee Ying Loy
/
ETSU
Roanne Tomlinson
/
Kennesaw State
Ally Scaccia
/
Bradley
6. 8:00 am (4)
Tereza Melecka
/
ETSU
Madison Caldwell
/
Kennesaw State
Francesca Saban
/
Bradley
5. 8:00 am (3)
Clara Young
/
Mizzou
Caroline Caudill
/
Middle TN
Nyca Khaw
/
North Texas
4. 8:00 am (2a)
Cayce Hendrickson
/
Mizzou
Sophie Burks
/
Middle TN
Lauren Cox
/
North Texas
3. 8:00 am (2b)
Amanda Kim
/
Mizzou
Cynthia Bounleutay
/
Middle TN
Elena Kim
/
North Texas
2. 8:00 am (1a)
Jess Yuen
/
Mizzou
Hanley Long
/
Middle TN
Sabina Pena
/
North Texas
1. 8:00 am (1b)
Emma Allen
/
Mizzou
Jenna Burris
/
Middle TN
Sol Lee
/
North Texas