BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
2017 MHSAA Division 3 Girls Golf Finals
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Oct. 20 to Oct. 21, 2017
2 Rounds
Hosted by Michigan High School Athletic Association @ East Lansing, MI
Winning Team:
Lutheran North
Scoreb
oa
rd
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
36. 10:00 am (18a)
Grace Farquhar
/
Lutheran North
Molly Elenbaas
/
GR South Chistian
Katheryn Cohen
/
Cranbrook Kingswood
35. 10:00 am (18b)
Julia Zauel
/
Lutheran North
A. Keen / S. Vansolktma
/
GR South Chistian
Georgia Mies
/
Cranbrook Kingswood
34. 10:00 am (17a)
Sarah Hohensee
/
Lutheran North
Maddie Wierenga
/
GR South Chistian
Kailey Roberts
/
Cranbrook Kingswood
33. 10:00 am (17b)
Madelyn Nelson
/
Spring Lake
Madeline Blum
/
Marysville
Maggie Knight
/
Flint Powers
32. 10:00 am (16a)
Hannah Klein
/
Spring Lake
Jadeyn Sattler
/
Marysville
Gina Canavesio
/
Flint Powers
31. 10:00 am (16b)
Phobe Saunders
/
Spring Lake
Emily Holloway
/
Marysville
Jolie Brochu
/
Flint Powers
30. 10:00 am (15a)
Alana Sprague
/
Spring Lake
Jolene Kruskie
/
Marysville
Brianna Ales
/
Flint Powers
29. 10:00 am (15b)
Kayla Raschke
/
Spring Lake
Sydney Anger
/
Marysville
V.Sheatlzey/ O. Canaday
/
Flint Powers
28. 10:00 am (14a)
Lucy Liu
/
Detroit Country Day
Karlee Malone
/
Marshall
Lydia Augnst
/
Lakeshore
27. 10:00 am (14b)
Kristina Roberts
/
Detroit Country Day
Loren Bates
/
Marshall
Regan Holgate
/
Lakeshore
26. 10:00 am (13a)
Alaina McKeen
/
Detroit Country Day
Natalie Newman
/
Marshall
Karna Johnson
/
Lakeshore
25. 10:00 am (13b)
K. Mullany / A. Santhapur
/
Detroit Country Day
Marie Mathieu
/
Marshall
Kate Miller
/
Lakeshore
24. 10:00 am (12a)
Maria Sicilia
/
Detroit Country Day
Emily McLane
/
Marshall
Avery Adams
/
Lakeshore
23. 10:00 am (12b)
Maria Poortenga
/
GR Christian
Danielle Staskowski
/
Notre Dame Prep
Katie Horn
/
Sturgis
22. 10:00 am (11a)
Erica Wolfe
/
GR Christian
Sabrina Fitzgerald
/
Notre Dame Prep
Rachel Webb
/
Sturgis
21. 10:00 am (11b)
Rachael Muir
/
GR Christian
Julia Fitzgerald
/
Notre Dame Prep
Carli Sanford
/
Sturgis
20. 10:00 am (10a)
Lexi Gezon
/
GR Christian
Danielle Wagner
/
Notre Dame Prep
Rylie Miller
/
Sturgis
19. 10:00 am (10b)
N. Mason / L. Knoor
/
GR Christian
Julia Wintermantel
/
Notre Dame Prep
M. Percival/ H. Ogg
/
Sturgis
18. 10:00 am (9a)
Anya Frever
/
Jackson Northwest
Lauren Drew
/
Wayland Union
Aynslee Myer
/
Niles
17. 10:00 am (9b)
Julia Lefere
/
Jackson Northwest
Abby Omness
/
Wayland Union
Elizabeth Clark
/
Niles
16. 10:00 am (8a)
Madelyn Miller
/
Jackson Northwest
Marisa Schild
/
Wayland Union
Katie Bruckner
/
Niles
15. 10:00 am (8b)
C. Pahl / B. Lewis
/
Jackson Northwest
Chloe Coughlin
/
Wayland Union
Zoe Brawley
/
Niles
14. 10:00 am (7a)
Sydney Shafer
/
Jackson Northwest
Dollarhide / S. Jones
/
Wayland Union
Skyler Brawley
/
Niles
13. 10:00 am (7b)
Hope Thebo
/
Big Rapids
Maddie Vasquez
/
Chelsea
Kendall Harris
/
Coopersville
12. 10:00 am (6a)
Holly McKenna
/
Big Rapids
Katelyn McKinley
/
Chelsea
Sophia Baker
/
Coopersville
11. 10:00 am (6b)
Vallery Seay
/
Big Rapids
Sam Pagliarini
/
Chelsea
Alexa Davis
/
Coopersville
10. 10:00 am (5a)
H. Geib / A. Folkema
/
Big Rapids
Julia VanReesema
/
Chelsea
Sadie Brink
/
Coopersville
9. 10:00 am (5b)
Lauren Posey
/
Big Rapids
Emily Savery
/
Chelsea
Angie Sorenson
/
Coopersville
8. 10:00 am (4a)
Kara Likins
/
St Clair
Erin Taylor
/
Three Rivers
Linnea Hartz
/
Allendale
7. 10:00 am (4b)
Olivia Pumford
/
Freeland
Megan Radaz
/
Alma
Kristen Reed
/
Carlton Airport
6. 10:00 am (3a)
Heidi Hines
/
Three Rivers
Zoe Anderson
/
Belding
Myra Becksfort
/
Hamilton
5. 10:00 am (3b)
Ava Napolitan
/
Grosse Ile
Bethany Nowak
/
Tecumseh
Gabriella Locke
/
Armada
4. 10:00 am (2a)
Lizzy Fisher
/
Charlotte
McKenna Bent
/
Comstock Park
Rebekah Engle
/
Adrian
3. 10:00 am (2b)
Carley Mielke
/
South Haven
Caroline Fitzgerald
/
GR Catholic Central
Hannah Taras
/
Warren Regina
2. 10:00 am (1a)
Serena Nguyen
/
Lutheran North
Natalie Samdal
/
GR South Chistian
Kate Cao
/
Cranbrook Kingswood
1. 10:00 am (1b)
Kaity Rittner
/
Lutheran North
Emma Dykhouse
/
GR South Chistian
Carmen Chan
/
Cranbrook Kingswood