BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Wofford Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
April 9 to April 10, 2018
3 Rounds
Hosted by Wofford College @ Spartanburg, SC
Winning Team:
ETSU
Medalist:
Geuntae Kim
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
19. 2:00 pm (18)
Drake Cassidy
IND
/
Wofford College
Sam Merrell
/
USC Upstate
Devin McGillan
IND
/
Wofford College
18. 2:00 pm (17)
Will Sawyer
IND
/
Wofford College
Cayman Ratliff
IND
/
ETSU
Patrick Talledo
IND
/
Wofford College
17. 2:00 pm (16)
Henry Augenstein
IND
/
Wofford College
Hunter Tidwell
IND
/
Austin Peay State
Ole Martin Davanger
IND
/
Wofford College
16. 2:00 pm (15)
Matt Teaster
IND
/
Wofford College
Christian Bailey
IND
/
Appalachian St
Sean Stanistreet
/
USC Upstate
15. 2:00 pm (14)
Teagan Stephenson
/
Longwood
Dylan Patscot
/
Charleston Southern
Weston Sanders
/
Presbyterian
14. 2:00 pm (13)
Adam Szwed
/
Longwood
Elliot Gothe
/
Charleston Southern
Carson Spears
/
Presbyterian
13. 2:00 pm (12)
Brandon Weaver
/
Longwood
Connor Moore
/
Charleston Southern
John David Chambers
/
Presbyterian
12. 2:00 pm (11)
Jordan Boulton
/
Longwood
Art Griffin
/
Charleston Southern
Harrison Fisher
/
Presbyterian
11. 2:00 pm (10)
Nick Contini
/
Longwood
Jacques Wilson
/
Charleston Southern
Ben Pirro
/
Presbyterian
10. 2:00 pm (9)
Dylan Lukes
/
Appalachian St
Harrison Frye
/
Wofford College
Joseph Gerardi
/
Army
9. 2:00 pm (8)
Candler Rice
/
Appalachian St
Patrick Bridges
/
Wofford College
Justin Williamson
/
Army
8. 2:00 pm (7)
Walker Brinker
/
Appalachian St
Evan Grenus
/
Wofford College
James McKee
/
Army
7. 2:00 pm (6)
Alex Burris
/
Appalachian St
Walker Simas
/
Wofford College
Nick Turner
/
Army
6. 2:00 pm (5)
Tripp Summerlin
/
Appalachian St
Nick Willis
/
Wofford College
Dean Sakata
/
Army
5. 2:00 pm (4)
Austin Carter
/
ETSU
Jacob Morris
/
Francis Marion
Garrett Whitfield
/
Austin Peay State
4. 2:00 pm (3)
Jack Rhea
/
ETSU
Lars Sandvoll
/
Francis Marion
Michael Busse
/
Austin Peay State
3. 2:00 pm (2)
Geuntae Kim
/
ETSU
Alessandro Caselli
/
Francis Marion
Austin Lancaster
/
Austin Peay State
2. 2:00 pm (1a)
Trevor Hulbert
/
ETSU
Callum McGuigan
/
Francis Marion
Chase Korte
/
Austin Peay State
1. 2:00 pm (1b)
Shiso Go
/
ETSU
Marc Casullo
/
Francis Marion
Alex Vegh
/
Austin Peay State