BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Cougar Invitational Presented by Aflac
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 24 to Sept. 25, 2018
3 Rounds
Hosted by Columbus State University @ Columbus, GA
Winning Team:
Carson-Newman
Medalist:
Sam Broadhurst
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
1. 8:30 am (1)
Parker Gray
/
LU
Luke Harries
/
LMU
Wil Hernandez
/
Georgia Southwestern
2. 8:39 am (1)
Brock Nixon
/
LU
Andrew Briggs
/
LMU
Cole Madison
/
Georgia Southwestern
3. 8:48 am (1)
Evan Spence
/
LU
Harry Boyle
/
LMU
Tyler Barker
/
Georgia Southwestern
4. 8:57 am (1)
Dylan Lillard
/
LU
Sam Broadhurst
/
LMU
Ryan Cahill
/
Georgia Southwestern
5. 9:06 am (1)
Scott Odell
/
LU
Dan Bradbury
/
LMU
Vincent Norrman
/
Georgia Southwestern
6. 9:15 am (1)
Jacob Penny
/
Florida Southern
Nicholas Russell
/
Limestone
B.J. Scott
/
Montevallo
7. 9:24 am (1)
Max Coutsolioutsos
/
Florida Southern
Filip Sandberg
/
Limestone
Charles Wood
/
Montevallo
8. 9:33 am (1)
Christian Anderson
/
Florida Southern
Robin Stadheim
/
Limestone
Luke Wilson
/
Montevallo
9. 9:42 am (1)
Chase Ibbotson
/
Florida Southern
Brett Krekorian
/
Limestone
Paul Murphy
/
Montevallo
10. 9:51 am (1)
Michael VanDerLaan
/
Florida Southern
Zach Bishop
/
Limestone
Brady Carman
/
Montevallo
11. 10:00 am (1)
Jordan Long
/
Valdosta State
Will Collins
/
Carson-Newman
Chase Cutshall
/
Florida Tech
12. 10:09 am (1)
Gage Smith
/
Valdosta State
Jackson Tyler
/
Carson-Newman
Shanren Brienen
/
Florida Tech
13. 10:18 am (1)
Brock Healy
/
Valdosta State
Jake Mynatt
/
Carson-Newman
Kyle Decenzo
/
Florida Tech
14. 10:27 am (1)
Davis Smith
/
Valdosta State
Tom Forster
/
Carson-Newman
Ali Thurlow
/
Florida Tech
15. 10:36 am (1)
Matt Anderson
/
Valdosta State
Jake Headrick
/
Carson-Newman
Max O'Hagan
/
Florida Tech
16. 8:35 am (10)
Duncan van der Vyver
/
Columbus State
Carlos Bustos
/
Lynn University
Dawson Walker
/
Len.-Rhyne
17. 8:44 am (10)
Kyle Lairsey
/
Columbus State
Justin Wynen
/
Lynn University
Georg Hartmann
/
Len.-Rhyne
18. 8:53 am (10)
Preston Wagaman
/
Columbus State
Felix Kvarnstrom
/
Lynn University
Brad Robinson
/
Len.-Rhyne
19. 9:02 am (10)
Jordan Doull
/
Columbus State
Tomas Gana
/
Lynn University
Matty Raybould
/
Len.-Rhyne
20. 9:11 am (10)
Cole Cruickshank
/
Columbus State
Jorge Villar
/
Lynn University
Carlos Lasso
/
Len.-Rhyne
21. 9:20 am (10)
Francisco Henandez
/
Clayton State
Colby Evans
/
Delta State
Rece Moore
/
West Georgia
22. 9:29 am (10)
Javier Gonzalez
/
Clayton State
Wyatt Berry
/
Delta State
Daniel Benson
/
West Georgia
23. 9:38 am (10)
Nick Woof
/
Clayton State
Zach Smith
/
Delta State
Blake Kollin
/
West Georgia
24. 9:47 am (10)
Joseph Kim
/
Clayton State
John-Crawford Counts
/
Delta State
Lucas Mota
/
West Georgia
25. 9:56 am (10)
Andres Caballero
/
Clayton State
Zach Zediker
/
Delta State
Samuel Jones
/
West Georgia
26. 10:05 am (10)
Hunter Layne
/
Albany State
Kaleb Brown
/
MS College
Karit Kitipongpatana
IND
/
Albany State
27. 10:14 am (10)
Pon Booranakunamanee
/
Albany State
Seth Foshee
/
MS College
Dustin DeMersseman
IND
/
LU
28. 10:23 am (10)
Abhinav Walia
/
Albany State
David Barry
/
MS College
Hamish McColm
IND
/
LMU
29. 10:32 am (10)
Jackson Crandall
/
Albany State
Force Choi
/
MS College
Fintan McKenna
IND
/
Carson-Newman
30. 10:41 am (10)
Chase McLain
/
Albany State
Stefan Bogason
IND
/
Florida Tech