BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
SIUE Derek Dolenc Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 23 to Sept. 24, 2019
3 Rounds
Hosted by SIU Edwardsville @ Madison, IL
Winning Team:
UT Martin
Medalist:
Tim Lim
9th Annual Derek Dolenc Invitational....Contested at Gateway National Golf Links in Madison, IL
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
33. 8:15 am (18a)
Brooks Jungbluth
IND
/
SIUE
Parker Waters
IND
/
Omaha
Anthony Ruthey
IND
/
SIUE
32. 8:15 am (18b)
James Boone
IND
/
Murray State
Connor Neighbors
IND
/
SIUE
Bryson Morrell
IND
/
UT Martin
31. 8:15 am (17a)
Nick Sutton
IND
/
Tennessee Tech
Parker McEachern
IND
/
SIUE
Jack Bergstrom
IND
/
Belmont
30. 8:15 am (17b)
Zach Walsh
/
Loyola-Chicago
Callaway Smith
/
Eastern Illinois
Wyatt Spier
/
Western Illinois
29. 8:15 am (16a)
Timmy Crawford
/
Loyola-Chicago
Preston Smith
/
Eastern Illinois
Parker Govern
/
Western Illinois
28. 8:15 am (16b)
Tyler Anderson
/
Loyola-Chicago
Romeo Perez
/
Eastern Illinois
Joe Burke
/
Western Illinois
27. 8:15 am (15a)
Nate Vance
/
Loyola-Chicago
Nic Nguyen
/
Eastern Illinois
Cameron Karney
/
Western Illinois
26. 8:15 am (15b)
Devin Johnson
/
Loyola-Chicago
Ben Lanman
/
Eastern Illinois
Kyle Irlbacker
/
Western Illinois
25. 8:15 am (14)
Walter Beck
/
Murray State
Jack Olson
/
Creighton
Ben Bermel
/
Northern Iowa
24. 8:15 am (13a)
Dalton Bagwell
/
Murray State
Brandt Radloff
/
Creighton
Griffin Parker
/
Northern Iowa
23. 8:15 am (13b)
Connor Coombs
/
Murray State
Andrew McCormick
/
Creighton
Tommy Doyle
/
Northern Iowa
22. 8:15 am (12a)
Austin Knight
/
Murray State
Tucker Knaak
/
Creighton
Parker Oleson
/
Northern Iowa
21. 8:15 am (12b)
Avery Edwards
/
Murray State
Nate Vontz
/
Creighton
Sam Sacquitne
/
Northern Iowa
20. 8:15 am (11a)
Nick Armbrust
/
Bradley
Silvester Tan
/
Drake
Luke Whitney
/
Belmont
19. 8:15 am (11b)
John Stillman
/
Bradley
Chase Wicklund
/
Drake
Coleman Jones
/
Belmont
18. 8:15 am (10)
Josh kirkham
/
Bradley
Nick Pittman
/
Drake
Bogle LaRue
/
Belmont
17. 8:15 am (9a)
Alex Ciaramitaro
/
Bradley
Lucas Scherf
/
Drake
Jack Uselton
/
Belmont
16. 8:15 am (9b)
Jalen Hodges
/
Bradley
Tim Lim
/
Drake
Evan Davis
/
Belmont
15. 8:15 am (8a)
Jacob Uehlein
/
UT Martin
Jaden Milne
/
Southern Utah
Bracton Womack
/
Tennessee Tech
14. 8:15 am (8b)
Mason Chandler
/
UT Martin
Tyler Jones
/
Southern Utah
Bryce Beeler
/
Tennessee Tech
13. 8:15 am (7a)
Nick Wolf
/
UT Martin
Ethan Gray
/
Southern Utah
Cameron Yeary
/
Tennessee Tech
12. 8:15 am (7b)
Tate Chumley
/
UT Martin
Hayden Plewe
/
Southern Utah
Chance Taylor
/
Tennessee Tech
11. 8:15 am (6a)
Jack Story
/
UT Martin
Jake Vincent
/
Southern Utah
Will Brooks
/
Tennessee Tech
10. 8:15 am (6b)
Boston Watts
/
Weber State
Nick Sharp
/
Northern Colorado
Austin Gillund
/
Missouri State
9. 8:15 am (5a)
Isaac Buerger
/
Weber State
TJ Shehee
/
Northern Colorado
Lukas McCalla
/
Missouri State
8. 8:15 am (5b)
Reese Fisher
/
Weber State
Marcus Tait
/
Northern Colorado
Chris Obert
/
Missouri State
7. 8:15 am (4a)
Hunter Howe
/
Weber State
Jack Castiglia
/
Northern Colorado
Max Kreikemeier
/
Missouri State
6. 8:15 am (4b)
Jayce Frampton
/
Weber State
Coby Welch
/
Northern Colorado
Crimson Callahan
/
Missouri State
5. 8:15 am (3)
Luke Ludwig
/
SIUE
Alex Vegh
/
Austin Peay State
Phoomintr Kaewvichien
/
Omaha
4. 8:15 am (2a)
Presley Mackelburg
/
SIUE
Austin Lancaster
/
Austin Peay State
Josh Peters
/
Omaha
3. 8:15 am (2b)
Peder Lehmann Brunnsjoe
/
SIUE
Tate Dickerson
/
Austin Peay State
Josh Bartels
/
Omaha
2. 8:15 am (1a)
Albert Nilsson
/
SIUE
Michael Busse
/
Austin Peay State
NICK KAGY
/
Omaha
1. 8:15 am (1b)
Tanner Collins
/
SIUE
Chase Korte
/
Austin Peay State
Witchayapat Sinsrang
/
Omaha