BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Cardinal Cup
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Sept. 15 to Sept. 16, 2014
3 Rounds
Hosted by University of Louisville @ Simpsonville, KY
Winning Team:
Louisville Black
Medalist:
Danielle Lemek
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
26. 2:45 pm (18b)
Kensington Wieland
IND
/
Cincinnati
Haley Davidson
IND
/
Tennessee Tech
Cristina Perez
IND
/
Chattanooga
25. 2:45 pm (17a)
Lydia Triplett
/
Tennessee Tech
Valentina Herrera
IND
/
Cincinnati
Julia Gerlach
IND
/
Memphis
24. 2:45 pm (17b)
Anna Cunningham
/
Tennessee Tech
Katerina Luttner
IND
/
Cincinnati
Morgan Nadaline
IND
/
Ball State
23. 2:45 pm (16)
Megan Williamson
/
Tennessee Tech
Samantha Gotcher
IND
/
MTSU
Julie Lied
IND
/
Georgia State
Maggie Ambrose
IND
/
Illinois State
22. 2:45 pm (15)
Madalyn Everts
/
Tennessee Tech
Nikola Wessels
IND
/
James Madison
Hayley Clinning
IND
/
Kennesaw State
Minta Yin
IND
/
Murray St.
21. 2:45 pm (14)
Whitney Robertson
/
Tennessee Tech
Mallory Etcheberry
IND
/
Akron
Taylor Ellett
IND
/
NIU
Abigail Wellens
IND
/
Bradley
20. 2:45 pm (13a)
Kelsey Solan
/
James Madison
Alejandra Velasco
/
Akron
Casey LaBarbera
/
NIU
Allison Walsh
/
Bradley
19. 2:45 pm (13b)
Gabby Weiss
/
James Madison
Sierra Everson
/
Akron
Sydney Brickey
/
NIU
Jenna Roadley
/
Bradley
18. 2:45 pm (12)
Maria Andrea Legaspi
/
James Madison
Laura Murray
/
Akron
Sam Coyne
/
NIU
Paige Jordan
/
Bradley
17. 2:45 pm (11)
Shabril Brewer
/
James Madison
Pader Her
/
Akron
Connie Ellett
/
NIU
Ally Scaccia
/
Bradley
16. 2:45 pm (10a)
Laura Gomez
/
James Madison
Frida Fougberg
/
Akron
Lena Gautier
/
NIU
Danielle Lemek
/
Bradley
15. 2:45 pm (10b)
Tiara Baskerville
/
Richmond
Paula Zabarte
/
Georgia State
Mary Ellen Romero
/
Ball State
Sophie Hillier
/
Murray St.
14. 2:45 pm (9a)
Kira Kuhnert
/
Richmond
Lauren Court
/
Georgia State
Jenna Hague
/
Ball State
Moa Folke
/
Murray St.
13. 2:45 pm (9b)
Sara Diaz
/
Richmond
Jooeun Bae
/
Georgia State
Kelsey Sear
/
Ball State
Abbi Stamper
/
Murray St.
12. 2:45 pm (8)
Elsa Diaz
/
Richmond
Solene LeCoz
/
Georgia State
Kayla Adamson
/
Ball State
Jackie Van Meter
/
Murray St.
11. 2:45 pm (7a)
Jessica Lydia
/
Richmond
Emily Royer
/
Georgia State
Allison Lindley
/
Ball State
Sydney Kelley
/
Murray St.
10. 2:45 pm (7b)
Christina Gloor
/
Cincinnati
Henriette Nielsen
/
Kennesaw State
Haley Andreas
/
Louisville Red - B Team
Hayley Guyton
/
Illinois State
9. 2:45 pm (6)
Mackenzie Moir
/
Cincinnati
Kaew Preamchuen
/
Kennesaw State
Emily Kurey
/
Louisville Red - B Team
Lauren English
/
Illinois State
8. 2:45 pm (5a)
Stefanie Mitchell
/
Cincinnati
Laura Estefenn
/
Kennesaw State
Molly Skapik
/
Louisville Red - B Team
Kiley Walsh
/
Illinois State
7. 2:45 pm (5b)
Ashley Cassidy
/
Cincinnati
Dulcie Sverdloff
/
Kennesaw State
Sara Karlsson
/
Louisville Red - B Team
Abby Luchtenburg
/
Illinois State
6. 2:45 pm (4a)
Tara Liebert
/
Cincinnati
Ines Lescudier
/
Kennesaw State
Shannon Gramley
/
Louisville Red - B Team
Brianna Cooper
/
Illinois State
5. 2:45 pm (4b)
Louise Oxner
/
Louisville Black
Sarah Dolmovic
/
Chattanooga
Maddie Denton
/
MTSU
Michaela Fletcher
/
Memphis
4. 2:45 pm (3)
Katie Mitchell
/
Louisville Black
Megan Woods
/
Chattanooga
Emily Williams
/
MTSU
Emily Goldenstein
/
Memphis
3. 2:45 pm (2)
Katie Petrino
/
Louisville Black
Isabella Loza
/
Chattanooga
Avery George
/
MTSU
Ashleigh Whisenant
/
Memphis
2. 2:45 pm (1a)
Emily Haas
/
Louisville Black
Emily McLennan
/
Chattanooga
Emily Miller
/
MTSU
Ashley Kees
/
Memphis
1. 2:45 pm (1b)
Laura Restrepo
/
Louisville Black
Agathe Sauzon
/
Chattanooga
Allie Knight
/
MTSU
Leighann Cabush
/
Memphis