BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Highline Invitational Suncadia-Men
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 30 to Oct. 1, 2019
2 Rounds
Hosted by Highline College @ Cle Elum, WA
Winning Team:
Bellevue
Medalist:
Tyler Cassell
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
12. 9:30 am (18a)
Caleb Smart
IND
/
Spokane
Bailey Eisenbarth
IND
/
SW Oregon
Luke Gorham
/
Columbia Basin
11. 9:30 am (18b)
Logan Jacobson
/
Olympic
Avery Kindred
/
Skagit Valley College
Jacob Tewalts
/
Columbia Basin
Alexander Schulz
IND
/
SW Oregon
10. 9:30 am (17a)
Colin Cavanagh
/
Olympic
Cameron Webb
/
Skagit Valley College
Jeremy Simanton
/
Columbia Basin
Shea Kimball
/
Walla Walla
9. 9:30 am (16a)
Roger O'Hara
/
Olympic
Garrett Ulrich
/
Skagit Valley College
Joe Milks
/
Columbia Basin
Seth Samuels
/
Walla Walla
8. 9:30 am (15a)
Josh Hein
/
Olympic
Josh Selby
/
Skagit Valley College
Cameron Sjolund
/
Columbia Basin
Patrick McKibben
/
Walla Walla
7. 9:30 am (14a)
Andrew Ahlstrom
/
Olympic
Cameron Klundt
/
Skagit Valley College
Ezra Arneson
/
Columbia Basin
Augie Allenbach
/
Walla Walla
6. 9:30 am (13a)
Chase Fisk
/
Bellevue
Jackson Davenport
/
SW Oregon
Gage Skaggs
/
Spokane
5. 9:30 am (12a)
Ian Mackay
/
Bellevue
Casey Cameron
/
SW Oregon
Nick Mackey
/
Spokane
Carson Hughes
/
Grays Harbor
4. 9:30 am (12b)
Zach Dea
/
Bellevue
Kristopher Wood
/
SW Oregon
Cayden Field
/
Spokane
Josh Burgher
/
Grays Harbor
3. 9:30 am (11a)
Angelo Gallevo
/
Bellevue
Lucas Clapp
/
SW Oregon
Cameron Johnson
/
Spokane
Cooper Benfield
/
Grays Harbor
2. 9:30 am (10a)
Scott Rohlinger
/
Bellevue
Camden Chose
/
SW Oregon
Jonas Bicknese
/
Spokane
Travis Bossio
/
Grays Harbor
1. 9:30 am (10b)
Tyler Spalti
/
Bellevue
Tyler Garner
/
SW Oregon
Sam Pauly
/
Spokane
Tyler Cassell
/
Grays Harbor