BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
SAC Men's Golf Championship
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
April 19 to April 20, 2021
3 Rounds
Hosted by
South Atlantic Conference
@ Tazewell, TN
Winning Team:
LMU
Medalist:
Dan Bradbury
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
25. 1:30 pm (18a)
Jacob Sowers
/
Virginia at Wise, U
Jose Moreno
/
Mars Hill
24. 1:30 pm (18b)
Bryce Farris
/
Virginia at Wise, U
Addison Bahr
/
Mars Hill
23. 1:30 pm (17)
Alex Arnold
/
Virginia at Wise, U
Gabe Gonzales
/
Mars Hill
22. 1:30 pm (16)
Hunter Farley
/
Virginia at Wise, U
Steve Papakonstantinou
/
Mars Hill
21. 1:30 pm (15)
Bryce Varner
/
Virginia at Wise, U
John Moss
/
Mars Hill
20. 1:30 pm (14a)
Riley Smith
/
Catawba
Caleb Tidd
/
Coker University
19. 1:30 pm (14b)
Jake Clodfelter
/
Catawba
Jonathan Hallinger
/
Coker University
18. 1:30 pm (13)
Hunter Donahue
/
Catawba
Fred Tindale
/
Coker University
17. 1:30 pm (12)
Austin J. Boyd
/
Catawba
Killian Ryan
/
Coker University
16. 1:30 pm (11a)
Tanner Bibey
/
Catawba
Coleman Bess
/
Coker University
15. 1:30 pm (11b)
Drake Wilcox
/
Queens-Cha
Tyler Hashmi
/
Len.-Rhyne
Isak Holter
/
Tusculum University
14. 1:30 pm (10a)
Clayson Good
/
Queens-Cha
Hank Robins
/
Len.-Rhyne
Kyle Engelbert
/
Tusculum University
13. 1:30 pm (10b)
Brock Hlinak
/
Queens-Cha
Cole Sutherland
/
Len.-Rhyne
Nicholas Marchese
/
Tusculum University
12. 1:30 pm (9a)
Ollie Smith
/
Queens-Cha
Dawson Walker
/
Len.-Rhyne
Dominic Barron Holden
/
Tusculum University
11. 1:30 pm (9b)
Taisuke Ono
/
Queens-Cha
Liam Waldron
/
Len.-Rhyne
Liam Van Deventer
/
Tusculum University
10. 1:30 pm (8)
Nicolas Brown
/
Wingate
PJ Jacobs
/
Newberry
Daniel Coker
/
Anderson (SC)
9. 1:30 pm (7)
Nick Fleming
/
Wingate
Corey Chrzanowski
/
Newberry
Anthony Sutton
/
Anderson (SC)
8. 1:30 pm (6)
James Edwards
/
Wingate
Frederic Ruess
/
Newberry
Jake Miller
/
Anderson (SC)
7. 1:30 pm (5a)
Yannick Koehnen
/
Wingate
Adrian Villiger
/
Newberry
Reece Coleman
/
Anderson (SC)
6. 1:30 pm (5b)
Charles Joubert
/
Wingate
Tom Bueschges
/
Newberry
Calahan Keever
/
Anderson (SC)
5. 1:30 pm (4)
Jantai Malataev
/
LMU
Levi Moody
/
Limestone
Jonathan Nielsen
/
Carson-Newman
4. 1:30 pm (3)
Cade Preston
/
LMU
Zach Bishop
/
Limestone
Will Collins
/
Carson-Newman
3. 1:30 pm (2)
Luke Harries
/
LMU
Pontus Samuelsson
/
Limestone
Jackson Tyler
/
Carson-Newman
2. 1:30 pm (1a)
Harry Lord
/
LMU
Daniel Aas
/
Limestone
Jake Mynatt
/
Carson-Newman
1. 1:30 pm (1b)
Dan Bradbury
/
LMU
Gage Carnes
/
Limestone
Alex Hodge
/
Carson-Newman