BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
FGCU Eagle Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Feb. 13 to Feb. 15, 2015
3 Rounds
Hosted by FGCU @ Fort Myers, FL
Winning Team:
Elon
Medalist:
Tiffany Chan
The 2015 FGCU Eagle Invitational will be played Feb. 13-Feb. 15 at Stoneybrook Golf Club in Southwest Florida.
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
28. 8:00 am (18a)
Heather Munro
/
Elon
Whitney Stevenson
/
Daytona State
Abigail Smith
/
Xavier
27. 8:00 am (18b)
Kelsey Badmaev
/
Elon
Ji Sun Kang
/
Daytona State
Shane Crutchfield
/
Xavier
26. 8:00 am (17a)
Sunna Vidisdottir
/
Elon
Tiffany Chan
/
Daytona State
Grace Howie
/
Xavier
25. 8:00 am (16a)
Stephanie St.Jean
/
Toledo
Abigail Laker
/
Arkansas State
Ashley Kimbrough
/
FGCU
24. 8:00 am (16b)
Napaphan Phongpaiboon
/
Toledo
Sarah Childers
/
Arkansas State
Madison Easterbrook
/
FGCU
23. 8:00 am (15a)
Jennifer Elsholz
/
Toledo
Emma Miller
/
Arkansas State
Sara Detlefsen
/
FGCU
22. 8:00 am (15b)
Manisa Isavas
/
Toledo
Maci Arrington
/
Arkansas State
Mei Khuan Yong
/
FGCU
21. 8:00 am (14a)
Sathika Ruenreong
/
Toledo
Megan Garland
/
Arkansas State
Georgia Price
/
FGCU
20. 8:00 am (14b)
Mallory Etcheberry
/
Akron
Lauren McKinzie
/
Ohio
Monica Yeates
/
Utah Valley
19. 8:00 am (13a)
Sierra Everson
/
Akron
Hailey Hrynewich
/
Ohio
Kimberly Nyhus
/
Utah Valley
18. 8:00 am (13b)
Laura Murray
/
Akron
Angela Codian
/
Ohio
Heather Mathison
/
Utah Valley
17. 8:00 am (12a)
Pader Her
/
Akron
Julie Lechner
/
Ohio
Hannah Herman
/
Utah Valley
16. 8:00 am (12b)
Frida Fougberg
/
Akron
Lily Pendy
/
Ohio
Casandra Lesa
/
Utah Valley
15. 8:00 am (11a)
Xianmei Jin
/
Southern Illinois
Allie Gennaula
/
USC Upstate
Tara Clark
/
Northern Kentucky
14. 8:00 am (11b)
Kris Grimes
/
Southern Illinois
Rachel Reiling
/
USC Upstate
Allison Leigeb
/
Northern Kentucky
13. 8:00 am (10a)
Kristie Yang
/
Southern Illinois
Payton Culler
/
USC Upstate
Allisa Davis
/
Northern Kentucky
12. 8:00 am (10b)
Mattie Lindner
/
Southern Illinois
Sidney Dermody
/
USC Upstate
Sarah Kellam
/
Northern Kentucky
11. 8:00 am (9a)
Brooke Cusumano
/
Southern Illinois
Eden Howard
/
USC Upstate
Ryleigh Waltz
/
Northern Kentucky
10. 8:00 am (9b)
Katie Clausen
/
Drake
Macarena Haupt
/
FAU
Rebecca VanEtten
IND
/
FGCU
9. 8:00 am (8a)
Brooke Miller
/
Drake
Emily Peters
/
FAU
Taylor Wilerson
IND
/
Elon
8. 8:00 am (8b)
Danielle Brooks
/
Drake
Nicole Marino
/
FAU
Morgan Salm
IND
/
Toledo
7. 8:00 am (7a)
Madison Glennie
/
Drake
Yumi Fujii
/
FAU
Michelle Hawkins
IND
/
Daytona State
6. 8:00 am (6a)
Sarah Browning
/
Drake
Heather Netti
/
FAU
Hanna Lee
IND
/
Xavier
5. 8:00 am (6b)
Marie Couffignal
IND
/
Arkansas State
Nina Kulkarni
IND
/
Xavier
MacKenzie Laumann
IND
/
Northern Kentucky
4. 8:00 am (5a)
Jessica McRae
IND
/
Ohio
Chelsea Guoynes
IND
/
FGCU
Alejandra Velasco
IND
/
Akron
3. 8:00 am (4a)
Lesli Stolly
IND
/
Akron
Shelby Power
IND
/
Northern Kentucky
Gabrielle Brackrog
IND
/
FGCU
2. 8:00 am (1a)
Hilda Kristjandottir
/
Elon
Courtney Cobb
/
Daytona State
Lindsey Murray
/
Xavier
1. 8:00 am (1b)
Emily Brooks
/
Elon
Kathleen Duperval
/
Daytona State
Rachel Johnson
/
Xavier