BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Old Waverly Collegiate Championship
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
April 6 to April 7, 2015
3 Rounds
Hosted by Mississippi State Men's Golf @ West Point, MS
Winning Team:
UAB
Medalist:
Casey Fernandez
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
21. 3:00 pm (18)
Joe Lewis
IND
/
Ole Miss
Wil Clowdus
IND
/
Troy
Ally Purdy
IND
/
South Alabama
Austin Rose
IND
/
Mississippi State
20. 3:00 pm (17)
Vasili Kartos
/
Southern Miss
Louis Kelly
/
Louisiana-Lafayette
Brennen Walsh
/
Cincinnati
Fletcher Johnson
IND
/
Mississippi State
19. 3:00 pm (16)
Hayes Weathersby
/
Southern Miss
Ross Davis
/
Louisiana-Lafayette
Jared Howard
/
Cincinnati
Taylor Bibbs
IND
/
Mississippi State
18. 3:00 pm (15)
Casey Fernandez
/
Southern Miss
Chris Verrougstraete
/
Louisiana-Lafayette
Baxter Reeves
/
Cincinnati
Johnny Newnham
IND
/
Mississippi State
17. 3:00 pm (14)
Ryan Argotsinger
/
Southern Miss
Thomas Strandemo
/
Louisiana-Lafayette
Jared O'Kelley
/
Cincinnati
T.J. Morgan
IND
/
Mississippi State
16. 3:00 pm (13)
Drew Kirby
/
Southern Miss
Haraldur Magnus
/
Louisiana-Lafayette
John Michael O'Toole
/
Cincinnati
Ryan Davies
IND
/
UAB
15. 3:00 pm (12)
Matt Sheehan
/
South Alabama
Daniel Hudson
/
Kansas
Ben Pearson
/
Memphis
John Lewis
/
La. Tech
14. 3:00 pm (11)
Jason Mendel
/
South Alabama
Brock Drogosch
/
Kansas
Cory Gaylord
/
Memphis
Mitchell Haddox
/
La. Tech
13. 3:00 pm (10a)
Daniel Jansen
/
South Alabama
Connor Peck
/
Kansas
Eithel McGowen
/
Memphis
Hayden Frederick
/
La. Tech
12. 3:00 pm (10b)
Tyler Klava
/
South Alabama
Ben Welle
/
Kansas
Thomas Perrot
/
Memphis
Ben Robinson
/
La. Tech
11. 3:00 pm (9a)
Michael Garretson
/
South Alabama
Chase Hanna
/
Kansas
Lars Van Meijel
/
Memphis
Victor Lange
/
La. Tech
10. 3:00 pm (9b)
Noah West
/
Ole Miss
Paul Obermann
/
Southeastern Louisiana
Kory Webb
/
Chattanooga
Luke Haithcock
/
UNCG
9. 3:00 pm (8)
Josh Seiple
/
Ole Miss
Eamon Bradley
/
Southeastern Louisiana
Ewan Scott
/
Chattanooga
Jake McGlone
/
UNCG
8. 3:00 pm (7)
Forrest Gamble
/
Ole Miss
Lawrence Allan
/
Southeastern Louisiana
Andrew Weathers
/
Chattanooga
Josh Stockwell
/
UNCG
7. 3:00 pm (6)
Ben Wolcott
/
Ole Miss
James Anstiss
/
Southeastern Louisiana
Wes Gosselin
/
Chattanooga
Taylor Coalson
/
UNCG
6. 3:00 pm (5)
Blake Morris
/
Ole Miss
Grady Brame
/
Southeastern Louisiana
Liam Johnston
/
Chattanooga
Roy Dixon
/
UNCG
5. 3:00 pm (4)
Jackson Dick
/
Mississippi State
Eric Banks
/
Florida
Clay Vannoy
/
Troy
Taylor Eyster
/
UAB
4. 3:00 pm (3)
Ben Follett-Smith
/
Mississippi State
Alejandro Tosti
/
Florida
Tolver Dozier
/
Troy
Will Cannon
/
UAB
3. 3:00 pm (2)
Taylor Grant
/
Mississippi State
Ryan Orr
/
Florida
Phillip Brennan
/
Troy
Lee Hodges
/
UAB
2. 3:00 pm (1a)
Tim Walker
/
Mississippi State
AJ Crouch
/
Florida
Jake Tucker
/
Troy
Paul Dunne
/
UAB
1. 3:00 pm (1b)
Ben Wood
/
Mississippi State
JD Tomlinson
/
Florida
Luke Moser
/
Troy
Martin Rohwer
/
UAB