BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Gary Freeman B-CU Spring Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
March 3 to March 4, 2016
3 Rounds
Hosted by Bethune-Cookman @ Daytona Beach, FL
Winning Team:
Lynn University
Medalist:
Martin Cancino
Bethune – Cookman University and LPGA International,welcome you to the Gary Freeman B-CU Men’s Spring Invitational Golf Tournament. This event will be played on the Jones Course and will be a 54-hole stroke play event contested over two days.
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
24. 8:00 am (17)
Arthur Davis
/
Hampton
Daniel Shepard
IND
/
Purdue Fort Wayne
Scott Lemon
IND
/
Bethune-Cookman
23. 8:00 am (16a)
Dawson Hobbs
/
Hampton
Andreas Tancred
IND
/
Lynn University
Liam Chambers
IND
/
Bethune-Cookman
Matt Cholod
IND
/
Morehead State
22. 8:00 am (16b)
Kenneth Gaither
/
Hampton
Dan Wert
IND
/
Purdue Fort Wayne
Kyle Maihi
IND
/
Long Island-Brooklyn
Brian Kehoe
IND
/
Stetson
21. 8:00 am (15)
T.J. O'Neal
/
Hampton
Steven Competiello
IND
/
Saint Peter's
Dave Szewczul
IND
/
Providence
Caleb Sibley
IND
/
Florida Atlantic
20. 8:00 am (14)
Hunter Bohn
/
Providence
Norman Blanco
/
MD Eastern Shore
Tyler Baker
/
Talladega
Marques Edwards
/
Benedict
19. 8:00 am (13a)
Pat Healey
/
Providence
Bryce Young
/
MD Eastern Shore
Maram Macham
/
Talladega
Rajai Cousley
/
Benedict
18. 8:00 am (13b)
Joe Dichirico
/
Providence
Christian Owens
/
MD Eastern Shore
Kyle Chavez
/
Talladega
Raulston Jones
/
Benedict
17. 8:00 am (12)
Alex Jenkins
/
Providence
Timothy Mitchell
/
MD Eastern Shore
Craig Whatley II
/
Talladega
Kelly Allen
/
Benedict
16. 8:00 am (11a)
Mike Nowosadko
/
Providence
D'Amarkis Cooper
/
MD Eastern Shore
Drake Mosley
/
Talladega
Mohammed Nu-Mann
/
Benedict
15. 8:00 am (11b)
George Helsby
/
Long Island-Brooklyn
Aj Correia
/
Sacred Heart
JD Moore
/
Saint Peter's
14. 8:00 am (10)
Daniel Reale
/
Long Island-Brooklyn
Tom Dandrea
/
Sacred Heart
Mike Winters
/
Saint Peter's
Brian Bowman
/
Florida A&M
13. 8:00 am (9a)
Jake Spearpoint
/
Long Island-Brooklyn
Hector Gutierrez
/
Sacred Heart
Jose Cardona
/
Saint Peter's
Dennis Minefee
/
Florida A&M
12. 8:00 am (9b)
Stewart Gray
/
Long Island-Brooklyn
Connor Cunningham
/
Sacred Heart
Dominic Diaz
/
Saint Peter's
Omari Whitmore
/
Florida A&M
11. 8:00 am (8)
Rodrigo Munoz
/
Long Island-Brooklyn
Matt Shubley
/
Sacred Heart
Nicholas Dilio
/
Saint Peter's
Kevin Parker
/
Florida A&M
10. 8:00 am (7)
Thomas DeMarco
/
Morehead State
Josh Keating
/
Purdue Fort Wayne
E.J. Grimes
/
Stetson
Riley Keagle
/
Savannah State
9. 8:00 am (6)
Nick Wilkins
/
Morehead State
Oliver Gibson
/
Purdue Fort Wayne
Tyler Dierwechter
/
Stetson
Kevin Metzger
/
Savannah State
8. 8:00 am (5a)
Blake Cartwright
/
Morehead State
Devin Jenkins
/
Purdue Fort Wayne
Baylor Payne
/
Stetson
Aaron Nelson
/
Savannah State
7. 8:00 am (5b)
Logan Hogge
/
Morehead State
Zach Schroeder
/
Purdue Fort Wayne
Tate Smith
/
Stetson
Adam Walden
/
Savannah State
6. 8:00 am (4)
Will Branham
/
Morehead State
Jacob Groninger
/
Purdue Fort Wayne
Jared Nicolls
/
Stetson
Zach Otto
/
Savannah State
5. 8:00 am (3)
Connor O'Brien
/
Bethune-Cookman
Derron Peyton
/
Florida Atlantic
Juan Veloza
/
Towson
Martin Cancino
/
Lynn University
4. 8:00 am (2a)
Bradley Peil
/
Bethune-Cookman
Yuki Fujii
/
Florida Atlantic
Michael Chanaud
/
Towson
Elliott Whitley
/
Lynn University
3. 8:00 am (2b)
Joel Ramirez
/
Bethune-Cookman
Pablo Gerboles-Parr
/
Florida Atlantic
Dylan Stein
/
Towson
Mateo Gomez
/
Lynn University
2. 8:00 am (1a)
Jackson Kneeshaw
/
Bethune-Cookman
Michael Perez
/
Florida Atlantic
Ryan Siegler
/
Towson
Jose Andres Miranda
/
Lynn University
1. 8:00 am (1b)
Leon Fricker
/
Bethune-Cookman
Jackson Shoenfelt
/
Florida Atlantic
Jimmy Grem
/
Towson
Manuel Torres
/
Lynn University