BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
2016 Greenbrier Collegiate Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
April 11 to April 12, 2016
3 Rounds
Hosted by Marshall University @ White Sulphur Springs, WV
Winning Team:
ETSU
Medalist:
Nick Rencis
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
30. 10:00 am (18)
Spencer Sautin
/
Siena College
Matt Abendroth
/
St. Bonaventure
29. 10:00 am (17a)
Jack Bellardini
/
Siena College
Brent Morgan
/
St. Bonaventure
Nick Rencis
IND
/
Old Dominion
28. 10:00 am (17b)
Michael Christifulli
/
Siena College
Darren Simons
/
St. Bonaventure
Lawson King
IND
/
Western Carolina
27. 10:00 am (16a)
Michael Shine
/
Siena College
Pat Milkovich
/
St. Bonaventure
Jacob Brinker
IND
/
Northern Kentucky
26. 10:00 am (16b)
Scott Kim
/
Siena College
Josh Stauffer
/
St. Bonaventure
Nick Wilkins
IND
/
Morehead State
25. 10:00 am (15)
Thomas DeMarco
/
Morehead State
Jacob Poore
/
Northern Kentucky
Jason McQuown
/
Youngstown State
24. 10:00 am (14)
Matt Cholod
/
Morehead State
Logan Gamm
/
Northern Kentucky
Steven Sveda
/
Youngstown State
23. 10:00 am (13a)
Blake Cartwright
/
Morehead State
Jackson Frame
/
Northern Kentucky
Denny Holub
/
Youngstown State
22. 10:00 am (13b)
Will Branham
/
Morehead State
Matt Wetherill
/
Northern Kentucky
Bill Gaffney
/
Youngstown State
21. 10:00 am (12a)
Logan Hogge
/
Morehead State
Clayton Portz
/
Northern Kentucky
Brandon Pluchinsky
/
Youngstown State
20. 10:00 am (12b)
Mark Benevento
/
Delaware
Jared Brown
/
Eastern Kentucky
Evan Smith
/
Western Carolina
19. 10:00 am (11a)
Blaine Lafferty
/
Delaware
Noah Combs
/
Eastern Kentucky
Bradley Durand
/
Western Carolina
18. 10:00 am (11b)
Kieran Purcell
/
Delaware
Travis Rose
/
Eastern Kentucky
Mark David Johnson
/
Western Carolina
17. 10:00 am (10)
Jack Gianinny
/
Delaware
Erik Lindwall
/
Eastern Kentucky
Jackson Bishop
/
Western Carolina
16. 10:00 am (9a)
Kyle Martin
/
Delaware
Will Sallee
/
Eastern Kentucky
Tyler Lail
/
Western Carolina
15. 10:00 am (9b)
Tom Nettles
/
Ohio
Nicholas Smearman
/
Towson
Alex Shattuck
/
William & Mary
14. 10:00 am (8)
Mike Engelman
/
Ohio
Cas Dickerson
/
Towson
Will Stewart
/
William & Mary
13. 10:00 am (7a)
Ty Herriott
/
Ohio
Dylan Stein
/
Towson
Davis Morrison
/
William & Mary
12. 10:00 am (7b)
Grant Engel
/
Ohio
Ryan Siegler
/
Towson
David Hicks
/
William & Mary
11. 10:00 am (6a)
Peyton White
/
Ohio
Jimmy Grem
/
Towson
Austin Morrison
/
William & Mary
10. 10:00 am (6b)
Hoyeong Kim
/
Middle Tennessee State
Chad Hess
/
Old Dominion
Austin King
/
Western Kentucky
9. 10:00 am (5a)
Connor Slane
/
Middle Tennessee State
Antonio Cruz-Conde
/
Old Dominion
Billy Tom Sargent
/
Western Kentucky
8. 10:00 am (5b)
James Beckner
/
Middle Tennessee State
Ashton Newsom
/
Old Dominion
Blake Smith
/
Western Kentucky
7. 10:00 am (4a)
Drake Duncan
/
Middle Tennessee State
David Langley
/
Old Dominion
Stuart Easton
/
Western Kentucky
6. 10:00 am (4b)
Marcus Byrd
/
Middle Tennessee State
Seth Sweet
/
Old Dominion
Trey Aguirre
/
Western Kentucky
5. 10:00 am (3)
Trey Walker
/
Bowling Green
Cayman Ratliff
/
ETSU
Davey Jude
/
Marshall
4. 10:00 am (2a)
Cameron Michalak
/
Bowling Green
Geuntae Kim
/
ETSU
Will Evans
/
Marshall
3. 10:00 am (2b)
Pablo Heredia Iglesias
/
Bowling Green
Gudmund Kristjansson
/
ETSU
Logan Lagodich
/
Marshall
2. 10:00 am (1a)
Brett Rinker
/
Bowling Green
Adrian Meronk
/
ETSU
Clark Robinson
/
Marshall
1. 10:00 am (1b)
Jose Narro
/
Bowling Green
Mateusz Gradecki
/
ETSU
Alex Weiss
/
Marshall