BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Itani Quality Homes Collegiate
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 12 to Sept. 13, 2016
3 Rounds
Hosted by Washington State University @ Pullman, WA
Winning Team:
Washington State
Medalist:
Nick Mandell
54-hole stroke play event. 36 holes on September 12. 18 holes on September 13.
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
21. 8:00 am (18a)
Tyler Munetake
IND
/
Gonzaga
Peyton Hastings
IND
/
Utah
Hayden Ritter
IND
/
Idaho
20. 8:00 am (18b)
Michael Sharkey
/
CSU-Fullerton
Logan Carver
/
British Columbia
Ethan Atherstone
IND
/
Idaho
Corey Carter
IND
/
Utah Valley
19. 8:00 am (17a)
Ty Stites
/
CSU-Fullerton
Ziggy Nathu
/
British Columbia
Brian Mogg
IND
/
Washington State
Kyle Cornett
IND
/
Seattle U.
18. 8:00 am (17b)
Martin Manalo
/
CSU-Fullerton
Jack Wood
/
British Columbia
Angus Montgomery
IND
/
Gonzaga
Andrew Brown
IND
/
South Dakota
17. 8:00 am (16)
Mark Cobey
/
CSU-Fullerton
Andrew Harrison
/
British Columbia
Aaron Whalen
IND
/
Washington State
JT Bloomer
IND
/
Idaho
16. 8:00 am (15)
Matt Wilson
/
CSU-Fullerton
Evan Holmes
/
British Columbia
Nick Mandell
IND
/
Washington State
Holden Bistline
IND
/
Idaho
15. 8:00 am (14)
Brett Thawley
/
San Jose State
Michael Rizzo
/
UTRGV
Jack Holmgren
/
South Dakota
Willy Scholten
/
Western Washington
14. 8:00 am (13)
Henrik Sohlberg
/
San Jose State
Henry Fisher
/
UTRGV
Matt Swanson
/
South Dakota
Michael Butler
/
Western Washington
13. 8:00 am (12)
Sean Talmadge
/
San Jose State
Mike Garza
/
UTRGV
Thomas Vining
/
South Dakota
Jeffrey Marcum
/
Western Washington
12. 8:00 am (11)
Matt Murray
/
San Jose State
Pedro Lamadrid
/
UTRGV
Matt Tolan
/
South Dakota
Chris Hatch
/
Western Washington
11. 8:00 am (10)
Scott Munger
/
San Jose State
Luca Portelli
/
UTRGV
Cody Seal
/
South Dakota
Brett Johnson
/
Western Washington
10. 8:00 am (9a)
Klaus Ganter
/
Idaho
Devyn Fitchhorn
/
Sacramento State
Ariel Elftman-Hanson
/
Utah Valley
Zack Overstreet
/
Seattle U.
9. 8:00 am (9b)
Brock Anderson
/
Idaho
Robert Parden
/
Sacramento State
Dalton Jackson
/
Utah Valley
Ross Kukula
/
Seattle U.
8. 8:00 am (8)
Chris Carew
/
Idaho
Wonje Choi
/
Sacramento State
Cedric Laverdure
/
Utah Valley
Michael Almonte
/
Seattle U.
7. 8:00 am (7)
Enrique Marin
/
Idaho
Zach Liberatore
/
Sacramento State
Jt Timmons
/
Utah Valley
Joe Harvie
/
Seattle U.
6. 8:00 am (6)
Ryan Porch
/
Idaho
Connor Day
/
Sacramento State
Blair Bursey
/
Utah Valley
Patrick Sato
/
Seattle U.
5. 8:00 am (5)
Zach Anderson
/
Washington State
Chris Mogg
/
Gonzaga
Christian James
/
Utah
Austin Fox
/
Pacific
4. 8:00 am (4)
AJ Armstrong
/
Washington State
Ben DuBois
/
Gonzaga
Jordan Costello
/
Utah
Anthony Madrid
/
Pacific
3. 8:00 am (3)
Grant Cole
/
Washington State
David Ganz
/
Gonzaga
Mitchell Schow
/
Utah
James Feutz
/
Pacific
2. 8:00 am (2)
Derek Bayley
/
Washington State
Nick Nolan
/
Gonzaga
Kyler Dunkle
/
Utah
Tyler Burnes
/
Pacific
1. 8:00 am (1)
Nicklaus Chiam
/
Washington State
Ryan Gaske
/
Gonzaga
Gentry Hicks
/
Utah
Geoff Fry
/
Pacific