BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
ODU/OBX Intercollegiate
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 23 to Oct. 25, 2016
3 Rounds
Hosted by Old Dominion University @ Powells Point, NC
Winning Team:
Campbell
Medalist:
David Langley
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
1. 8:30 am (1)
Thomas LaMorte
/
Campbell
Mark Benevento
/
Delaware
Noah Firestone
/
Bowling Green
2. 8:39 am (1)
Jesper Svensson
/
Campbell
Blaine Lafferty
/
Delaware
Max Rispler
/
Bowling Green
3. 8:48 am (1)
Gaston Bertinotti
/
Campbell
Kieran Purcell
/
Delaware
Jose Narro
/
Bowling Green
4. 8:57 am (1)
Ray Kraivixien
/
Campbell
Jack Gianniny
/
Delaware
Brett Rinker
/
Bowling Green
5. 9:06 am (1)
Craig Hornberger
/
Campbell
Marc Oliveri
/
Delaware
Pablo Heredia Iglesias
/
Bowling Green
6. 9:15 am (1)
Preston Harrington
/
UNCW
Davis Soderberg
/
George Mason
Jack Kennedy
/
Drake
7. 9:24 am (1)
Thomas Eldridge
/
UNCW
Trevor Tremps
/
George Mason
Chase Wicklund
/
Drake
8. 9:33 am (1)
Thomas Lilly
/
UNCW
Kyle Hart
/
George Mason
Matt Lavery
/
Drake
9. 9:42 am (1)
Patrick Cover
/
UNCW
Brock Kovach
/
George Mason
Drew Ison
/
Drake
10. 9:51 am (1)
Stephen Saleeby
/
UNCW
Eric Edwards
/
George Mason
Tommi Avant
/
Drake
11. 10:00 am (1)
Zach Gollwitzer
/
Akron
Johnny Watts
/
Ball State
Michael Bakker
/
Old Dominion
12. 10:09 am (1)
Yann Pfeiffer
/
Akron
Michael Makris
/
Ball State
Nick Rencis
/
Old Dominion
13. 10:18 am (1)
Elliott Grayson
/
Akron
Michael VanDeventer
/
Ball State
Calvin Greschner
/
Old Dominion
14. 10:27 am (1)
George Baylis
/
Akron
Timothy Wiseman
/
Ball State
David Langley
/
Old Dominion
15. 10:36 am (1)
J.B. Williams
/
Akron
Keegan McKinney
/
Ball State
Antonio Cruz-Conde
/
Old Dominion
16. 8:21 am (10)
Chad Hess
IND
/
Old Dominion
Casper Aneman
IND
/
Old Dominion
Chandler Wilkins
IND
/
Old Dominion
17. 8:30 am (10)
Ben Maskus
/
Nebraska-Omaha
Lucas Farmer
/
George Washington
Keaton Lausch
/
North Dakota State
18. 8:39 am (10)
Mitch Ryan
/
Nebraska-Omaha
Christian Cichan
/
George Washington
Nick Myhre
/
North Dakota State
19. 8:48 am (10)
Max Hellstrom
/
Nebraska-Omaha
Vince Palazzolo
/
George Washington
Alex Lobeck
/
North Dakota State
20. 8:57 am (10)
Kelly Brown
/
Nebraska-Omaha
Jack Porcelli
/
George Washington
Andrew Israelson
/
North Dakota State
21. 9:06 am (10)
Kevin Gordon
/
Nebraska-Omaha
Logan Lowe
/
George Washington
Will Holmgren
/
North Dakota State
22. 9:15 am (10)
Matthew DePalma
/
Hartford
Aaron Fricke
/
Drexel
Adam Szwed
/
Longwood
23. 9:24 am (10)
Sam McNulty
/
Hartford
Alex Butler
/
Drexel
Jordan Boulton
/
Longwood
24. 9:33 am (10)
Jon Malloy
/
Hartford
Brendan Bacskai
/
Drexel
Teagan Stephenson
/
Longwood
25. 9:42 am (10)
Ambrose Abbracciamento
/
Hartford
Adam Mistretta
/
Drexel
Brandon Weaver
/
Longwood
26. 9:51 am (10)
Atle Ruden
/
Hartford
Connor Schmidt
/
Drexel
Nick Contini
/
Longwood
27. 10:00 am (10)
Ross Pilliod
/
Saint Joseph's (PA)
Brandon Raihl
/
La Salle
Gregor Ferguson, Jr.
/
St. Francis-PA
28. 10:09 am (10)
Reed Winkler
/
Saint Joseph's (PA)
PJ Acierno
/
La Salle
AUSTIN RENZ
/
St. Francis-PA
29. 10:18 am (10)
Andrew Taylor
/
Saint Joseph's (PA)
Nick Geiman
/
La Salle
Kurtis Straw
/
St. Francis-PA
30. 10:27 am (10)
Michael O'Brien
/
Saint Joseph's (PA)
Evan Gaesser
/
La Salle
Dominic Stevens
/
St. Francis-PA
31. 10:36 am (10)
Tyler Sokolis
/
Saint Joseph's (PA)
Andrew Reynolds
/
La Salle
Brandon Mihalo
/
St. Francis-PA