BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
JD Memorial
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 19 to Sept. 20, 2016
3 Rounds
Hosted by Martin Schiene @ Lemont, IL
Winning Team:
DePaul
Medalist:
Ethan Brue
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
25. 8:30 am (18a)
Jonah Buss
/
Creighton
Sam Musch
/
Omaha
Ronnie Griggs
IND
/
DePaul
24. 8:30 am (18b)
Andrew Holloway
/
Creighton
Kelly Brown
/
Omaha
Fredrik Eineren
IND
/
DePaul
23. 8:30 am (17)
Trey Petitt
/
Creighton
Kevin Gordon
/
Omaha
David Spengler
IND
/
Northern Iowa
22. 8:30 am (16)
Kade Brown
/
Creighton
Mitch Ryan
/
Omaha
Justin Holt
IND
/
IUPUI
21. 8:30 am (15)
Charlie Bolton
/
Creighton
Ben Maskus
/
Omaha
Bennett Hutson
IND
/
Green Bay
20. 8:30 am (14a)
Brady Sarauer
/
Green Bay
Garret Buckley
/
Loyola-Chicago
Matthew Specht
IND
/
Bradley
19. 8:30 am (14b)
George Kneiser
/
Green Bay
Zach Hoskins
/
Loyola-Chicago
Dan Ault
IND
/
Oakland
18. 8:30 am (13)
Ryan Reinke
/
Green Bay
Justin LaFrance
/
Loyola-Chicago
Kyle Vincze
IND
/
DePaul
17. 8:30 am (12a)
Jimmy Albright
/
Green Bay
Orion Yamat
/
Loyola-Chicago
Jonathan Goldstein
IND
/
DePaul
16. 8:30 am (12b)
Joe Duchateau
/
Green Bay
Nick Bonema
/
Loyola-Chicago
Matt Lavery
IND
/
Drake
15. 8:30 am (11)
Eric Macrow
/
Detroit
Jamison Thomassee
/
Nicholls
Kyle Miller
/
IUPUI
14. 8:30 am (10a)
Kyle Gaines
/
Detroit
Jack Lee
/
Nicholls
Nathan Cunningham
/
IUPUI
13. 8:30 am (10b)
Scott Sparks
/
Detroit
Josh Fullilove
/
Nicholls
Jackson Juerling
/
IUPUI
12. 8:30 am (9a)
David Thompson
/
Detroit
Chad Watts Denyes
/
Nicholls
Nick Bienz
/
IUPUI
11. 8:30 am (9b)
Spencer Lendzion
/
Detroit
Peyton McCulloch
/
Nicholls
Austin Crowder
/
IUPUI
10. 8:30 am (8)
Tommi Avant
/
Drake
Chris Handy
/
Oakland
Marshall Lamb
/
Northern Iowa
9. 8:30 am (7)
Arjun Reddy
/
Drake
Marc Norton
/
Oakland
Jack Klingel
/
Northern Iowa
8. 8:30 am (6)
Chase Wicklund
/
Drake
Connor Jones
/
Oakland
Davis Sutton
/
Northern Iowa
7. 8:30 am (5a)
Drew Ison
/
Drake
Jacob Johnson
/
Oakland
Sam DeBartolo
/
Northern Iowa
6. 8:30 am (5b)
Kyle MacDonald
/
Drake
Jake Kneen
/
Oakland
Dustin Atkinson
/
Northern Iowa
5. 8:30 am (4)
Bobby Thomas
/
DePaul
Drake Bushong
/
Bradley
Nick Myhre
/
North Dakota State
4. 8:30 am (3)
Charlie Spencer-White
/
DePaul
Branden Mounce
/
Bradley
Connor Holland
/
North Dakota State
3. 8:30 am (2)
Freddy Thomas
/
DePaul
Zach Jewell
/
Bradley
Alex Lobeck
/
North Dakota State
2. 8:30 am (1a)
James Lelliott
/
DePaul
Bobby Jacobs
/
Bradley
Andrew Israelson
/
North Dakota State
1. 8:30 am (1b)
Jonathan Hewett
/
DePaul
Ethan Brue
/
Bradley
Will Holmgren
/
North Dakota State