BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Puerto Rico Classic
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Feb. 19 to Feb. 21, 2017
3 Rounds
Hosted by Purdue University @ Rio Grande, PR
Winning Team:
Clemson
Medalist:
Luke Schniederjans
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
25. 7:30 am (18a)
Jonathan Brightwell
/
UNCG
Davis Riley
/
Alabama
Justin Feldman
/
Maryland
24. 7:30 am (18b)
Jake McGlone
/
UNCG
Lee Hodges
/
Alabama
David Kocher
/
Maryland
23. 7:30 am (17)
Joseph Cansler
/
UNCG
Josh Sedeno
/
Alabama
Peter Knade
/
Maryland
22. 7:30 am (16)
Josh Stockwell
/
UNCG
Jonathan Hardee
/
Alabama
Tim Colanta
/
Maryland
21. 7:30 am (15a)
Bryce Hendrix
/
UNCG
Steven Setterstrom
/
Alabama
Bennett Buch
/
Maryland
20. 7:30 am (15b)
William Register
/
North Carolina
Brody Blackmon
/
Mississippi
Blake Fiest
/
Virginia Tech
19. 7:30 am (14)
Jose Montano
/
North Carolina
Noah West
/
Mississippi
Logan Yates
/
Virginia Tech
18. 7:30 am (13)
Preyer Fountain
/
North Carolina
Braden Thornberry
/
Mississippi
Joey Lane
/
Virginia Tech
17. 7:30 am (12)
Austin Hitt
/
North Carolina
Ben Wolcott
/
Mississippi
Mark Lawrence
/
Virginia Tech
16. 7:30 am (11a)
Ben Griffin
/
North Carolina
Kerry Sweeney
/
Mississippi
Sarit Suwannarut
/
Virginia Tech
15. 7:30 am (11b)
Austin Eoff
/
Purdue
Caleb Ramirez
/
Ohio State
Sam Triplett
/
Northwestern
14. 7:30 am (10)
Jarle Volden
/
Purdue
Daniel Wetterich
/
Ohio State
Everton Hawkins
/
Northwestern
13. 7:30 am (9)
L Fernando Barco
/
Purdue
Clark Engle
/
Ohio State
Andrew Whalen
/
Northwestern
12. 7:30 am (8a)
Brian Carlson
/
Purdue
Will Grimmer
/
Ohio State
Ryan Lumsden
/
Northwestern
11. 7:30 am (8b)
Timmy Hildebrand
/
Purdue
Caden Orewiler
/
Ohio State
Dylan Wu
/
Northwestern
10. 7:30 am (7)
Davis Richards
/
NC State
Chris Petefish
Hoyeong Kim
9. 7:30 am (6a)
Harrison Rhoades
/
NC State
Tyler Strafaci
/
Georgia Tech
Marcus Byrd
/
Middle Tennessee State
8. 7:30 am (6b)
Jake Mcbride
/
NC State
James Clark
/
Georgia Tech
Ilari Saulo
/
Middle Tennessee State
7. 7:30 am (5)
Benjamin Shipp
/
NC State
Andy Ogletree
/
Georgia Tech
Joey Savoie
/
Middle Tennessee State
6. 7:30 am (4a)
Stephen Franken
/
NC State
Luke Schniederjans
Chip Thomas
/
Middle Tennessee State
5. 7:30 am (4b)
Josh Fickes
/
Clemson
Greyson Sigg
/
Georgia
Fred Meyer
/
Kentucky
4. 7:30 am (3)
Austin Langdale
/
Clemson
Jack Larkin
/
Georgia
Lukas Euler
/
Kentucky
3. 7:30 am (2a)
Carson Young
/
Clemson
Spencer Ralston
/
Georgia
Stephen Stallings Jr.
/
Kentucky
2. 7:30 am (2b)
Doc Redman
/
Clemson
Tye Waller
/
Georgia
Cooper Musselman
/
Kentucky
1. 7:30 am (1)
Bryson Nimmer
/
Clemson
Jaime Lopez Rivarola
/
Georgia
Tyler Mcdaniel
/
Kentucky