BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Puerto Rico Classic
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Feb. 19 to Feb. 21, 2017
3 Rounds
Hosted by Purdue University @ Rio Grande, PR
Winning Team:
Clemson
Medalist:
Luke Schniederjans
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
25. 8:00 am (18a)
Logan Yates
/
Virginia Tech
Jake McGlone
/
UNCG
Austin Eoff
/
Purdue
24. 8:00 am (18b)
Blake Fiest
/
Virginia Tech
Joseph Cansler
/
UNCG
Brian Carlson
/
Purdue
23. 8:00 am (17)
Joey Lane
/
Virginia Tech
Jonathan Brightwell
/
UNCG
Jarle Volden
/
Purdue
22. 8:00 am (16)
Mark Lawrence
/
Virginia Tech
Bryce Hendrix
/
UNCG
Timmy Hildebrand
/
Purdue
21. 8:00 am (15a)
Sarit Suwannarut
/
Virginia Tech
Josh Stockwell
/
UNCG
L Fernando Barco
/
Purdue
20. 8:00 am (15b)
Davis Riley
/
Alabama
William Register
/
North Carolina
James Clark
/
Georgia Tech
19. 8:00 am (14)
Josh Sedeno
/
Alabama
Jose Montano
/
North Carolina
Tyler Strafaci
/
Georgia Tech
18. 8:00 am (13)
Jonathan Hardee
/
Alabama
Preyer Fountain
/
North Carolina
Andy Ogletree
/
Georgia Tech
17. 8:00 am (12)
Lee Hodges
/
Alabama
Ben Griffin
/
North Carolina
Chris Petefish
16. 8:00 am (11a)
Steven Setterstrom
/
Alabama
Austin Hitt
/
North Carolina
Luke Schniederjans
15. 8:00 am (11b)
Sam Triplett
/
Northwestern
Brody Blackmon
/
Mississippi
Justin Feldman
/
Maryland
14. 8:00 am (10)
Andrew Whalen
/
Northwestern
Kerry Sweeney
/
Mississippi
David Kocher
/
Maryland
13. 8:00 am (9)
Everton Hawkins
/
Northwestern
Ben Wolcott
/
Mississippi
Peter Knade
/
Maryland
12. 8:00 am (8a)
Dylan Wu
/
Northwestern
Braden Thornberry
/
Mississippi
Bennett Buch
/
Maryland
11. 8:00 am (8b)
Ryan Lumsden
/
Northwestern
Noah West
/
Mississippi
Tim Colanta
/
Maryland
10. 8:00 am (7)
Hoyeong Kim
Caleb Ramirez
/
Ohio State
Fred Meyer
/
Kentucky
9. 8:00 am (6a)
Marcus Byrd
/
Middle Tennessee State
Will Grimmer
/
Ohio State
Lukas Euler
/
Kentucky
8. 8:00 am (6b)
Ilari Saulo
/
Middle Tennessee State
Daniel Wetterich
/
Ohio State
Stephen Stallings Jr.
/
Kentucky
7. 8:00 am (5)
Chip Thomas
/
Middle Tennessee State
Clark Engle
/
Ohio State
Cooper Musselman
/
Kentucky
6. 8:00 am (4a)
Joey Savoie
/
Middle Tennessee State
Caden Orewiler
/
Ohio State
Tyler Mcdaniel
/
Kentucky
5. 8:00 am (4b)
Austin Langdale
/
Clemson
Davis Richards
/
NC State
Greyson Sigg
/
Georgia
4. 8:00 am (3)
Josh Fickes
/
Clemson
Jake Mcbride
/
NC State
Spencer Ralston
/
Georgia
3. 8:00 am (2a)
Doc Redman
/
Clemson
Benjamin Shipp
/
NC State
Jack Larkin
/
Georgia
2. 8:00 am (2b)
Carson Young
/
Clemson
Harrison Rhoades
/
NC State
Jaime Lopez Rivarola
/
Georgia
1. 8:00 am (1)
Bryson Nimmer
/
Clemson
Stephen Franken
/
NC State
Tye Waller
/
Georgia