BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
SIUE Derek Dolenc Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 25 to Sept. 26, 2017
3 Rounds
Hosted by SIU Edwardsville @ Madison, IL
Winning Team:
SIU Edwardsville
Medalist:
Ethan Brue
SIUE Derek Dolenc Invitational Presented by Doubletree hosted by Gateway National Golf Links. Special Thank You to the Founding Members of this event; Kent Dolenc, Doug Dolenc, Mike Weber, Kerry Russell and Greg Johnson!
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
32. 1:30 pm (18a)
Rhett Cardwell
IND
/
Murray State
Ryan Davis
IND
/
UT Martin
Miguel Montelongo
IND
/
Bradley
31. 1:30 pm (18b)
Zach Cutler
IND
/
Valparaiso
Kyle MacDonald
IND
/
Drake
Tate Chumley
IND
/
UT Martin
30. 1:30 pm (17)
Parker McEachern
/
Iowa Western CC
Noah Rocheleau
/
Mott CC
Pat Ravn
IND
/
Nebraska-Omaha
29. 1:30 pm (16a)
AJ Nolin
/
Iowa Western CC
Joey Coriasso
/
Mott CC
Spencer Underwood
IND
/
SIU Edwardsville
28. 1:30 pm (16b)
Tom Westenberger
/
Iowa Western CC
Noah Troyer
/
Mott CC
Jordan Harre
IND
/
SIU Edwardsville
27. 1:30 pm (15a)
Albert Nilsson
/
Iowa Western CC
Ryan Kauppila
/
Mott CC
Grant Gavin
IND
/
SIU Edwardsville
26. 1:30 pm (15b)
Joel Durnford
/
Iowa Western CC
Joe Montpas
/
Mott CC
Will Starkey
IND
/
SIU Edwardsville
25. 1:30 pm (14)
Alex Gowin
/
Eastern Illinois
Kenny Mleko
/
Loyola-Chicago
Jack Stellon
/
North Dakota
24. 1:30 pm (13a)
Charlie Adare
/
Eastern Illinois
Nick Welden
/
Loyola-Chicago
Cole Kerns
/
North Dakota
23. 1:30 pm (13b)
Romeo Perez
/
Eastern Illinois
Tyler Anderson
/
Loyola-Chicago
Keaton Wolf
/
North Dakota
22. 1:30 pm (12a)
Marcello Verdolin
/
Eastern Illinois
Justin LaFrance
/
Loyola-Chicago
Jeremy Kirk
/
North Dakota
21. 1:30 pm (12b)
Sebastian Olrog
/
Eastern Illinois
Orion Yamat
/
Loyola-Chicago
Jordan Smith
/
North Dakota
20. 1:30 pm (11a)
Nate Vontz
/
Creighton
Michael Doherty
/
Valparaiso
Baker Stevenson
/
Nicholls
19. 1:30 pm (11b)
Koy Potthoff
/
Creighton
Brett Seward
/
Valparaiso
Connor Campbell
/
Nicholls
18. 1:30 pm (10)
Bradley Keyer
/
Creighton
Matthew McCarthy
/
Valparaiso
Chad Watts Denyes
/
Nicholls
17. 1:30 pm (9a)
Trey Petitt
/
Creighton
Jeremy Wu
/
Valparaiso
Jack Lee
/
Nicholls
16. 1:30 pm (9b)
Charlie Bolton
/
Creighton
Drew Alexander
/
Valparaiso
Albert Badosa-Soler
/
Nicholls
15. 1:30 pm (8a)
Chase Wicklund
/
Drake
Sam Musch
/
Nebraska-Omaha
Sam Sacquitne
/
Northern Iowa
14. 1:30 pm (8b)
Tim Lim
/
Drake
Cole Christain
/
Nebraska-Omaha
Parker Oleson
/
Northern Iowa
13. 1:30 pm (7a)
Tommi Avant
/
Drake
Thirawat Chantrakantanond
/
Nebraska-Omaha
Jared Rowe
/
Northern Iowa
12. 1:30 pm (7b)
Jack Kennedy
/
Drake
Kevin Gordon
/
Nebraska-Omaha
Marshall Lamb
/
Northern Iowa
11. 1:30 pm (6a)
Drew Ison
/
Drake
David Huxham
/
Nebraska-Omaha
Sam DeBartolo
/
Northern Iowa
10. 1:30 pm (6b)
John Duggan
/
Western Illinois
Quinn Eaton
/
Murray State
Dan Lensing
/
Bradley
9. 1:30 pm (5a)
Kyle Irlbacker
/
Western Illinois
Connor Coombs
/
Murray State
Charles Jahn
/
Bradley
8. 1:30 pm (5b)
Trent Snodgrass
/
Western Illinois
Gabe Wheeler
/
Murray State
Zach Jewell
/
Bradley
7. 1:30 pm (4a)
Drew Eaton
/
Western Illinois
Austin Knight
/
Murray State
Drake Bushong
/
Bradley
6. 1:30 pm (4b)
Jackson Wetherbee
/
Western Illinois
Avery Edwards
/
Murray State
Ethan Brue
/
Bradley
5. 1:30 pm (3)
Brady Dixon
/
SIU Edwardsville
Kory Franks
/
Missouri State
Cameron Smith
/
UT Martin
4. 1:30 pm (2a)
Danny Gorman
/
SIU Edwardsville
John Fuchs
/
Missouri State
Jack Story
/
UT Martin
3. 1:30 pm (2b)
Austin Glendinning
/
SIU Edwardsville
Jack Knoesel
/
Missouri State
Ross Redmont
/
UT Martin
2. 1:30 pm (1a)
Conor Dore
/
SIU Edwardsville
Brad Carpenter
/
Missouri State
Nick Wolf
/
UT Martin
1. 1:30 pm (1b)
Kyle Slattery
/
SIU Edwardsville
Adam Fisher
/
Missouri State
Hunter Richardson
/
UT Martin