BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
ORU Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
March 12 to March 14, 2018
3 Rounds
Hosted by Oral Roberts University @ Irving, TX
Winning Team:
North Texas
Medalist:
Mario Carmona
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
1. 8:30 am
Trey Timpe
IND
/
Western Illinois
Andrew Wood
IND
/
Northern Iowa
Parker Oleson
/
Northern Iowa
2. 8:40 am
Sam Sacquitne
IND
/
Northern Iowa
Griffin Pierce
IND
/
Oklahoma
Jared Rowe
/
Northern Iowa
3. 8:50 am
Andrew Hudson
IND
/
North Texas
Jackson Bugdalski
IND
/
Oklahoma
Dayton Federley
/
Northern Iowa
4. 9:00 am
Austin Cotton
IND
/
Baylor
Rylee Reinertson
IND
/
Oklahoma
Marshall Lamb
/
Northern Iowa
5. 9:10 am
Mark Reppe
IND
/
Baylor
Lane Wallace
IND
/
Oklahoma
Sam DeBartolo
/
Northern Iowa
6. 9:20 am
Kris Kerr
/
Southeastern Louisiana
Drew Eaton
/
Western Illinois
Karsten Green
/
La. Tech
7. 9:30 am
William Meyers
/
Southeastern Louisiana
Sean Miller
/
Western Illinois
Max Kettler
/
La. Tech
8. 9:40 am
Logan Kuehn
/
Southeastern Louisiana
Trent Snodgrass
/
Western Illinois
Ryan Alford
/
La. Tech
9. 9:50 am
Joris Eltin
/
Southeastern Louisiana
Kyle Irlbacker
/
Western Illinois
Peyton Coursey
/
La. Tech
10. 10:00 am
Bailey Smith
/
Southeastern Louisiana
Jackson Wetherbee
/
Western Illinois
Hayden Frederick
/
La. Tech
11. 10:10 am
Garrett Glanton
/
Abilene Christian
Logan Davis
/
Texas State
Hayden Eckert
/
Utah State
12. 10:20 am
Bryce Dooley
/
Abilene Christian
Calvin Ross
/
Texas State
Andy Hess
/
Utah State
13. 10:30 am
Daniel Seibert
/
Abilene Christian
Logan Lockwood
/
Texas State
Chase Lansford
/
Utah State
14. 10:40 am
Chase Allison
/
Abilene Christian
Inigo Benaran
/
Texas State
Braxton Miller
/
Utah State
15. 10:50 am
Alex Clouse
/
Abilene Christian
Alvaro Carol Estrems
/
Texas State
Brock Stanger
/
Utah State
16. 11:00 am
Luis Obiols
/
Central Arkansas
Marcus Tait
/
Northern Colorado
Ariel Elftman-Hanson
/
Utah Valley
17. 11:10 am
Rodrigo Rivas
/
Central Arkansas
Joshua Matz
/
Northern Colorado
Aaron Yeates
/
Utah Valley
18. 11:20 am
Miles Smith
/
Central Arkansas
Sam Marley
/
Northern Colorado
Jake Godfrey
/
Utah Valley
19. 11:30 am
Christopher Fynboe
/
Central Arkansas
Coby Welch
/
Northern Colorado
Blair Bursey
/
Utah Valley
20. 11:40 am
Lewis George
/
Central Arkansas
Andrew Romano
/
Northern Colorado
Gabe Lysen
/
Utah Valley
21. 11:50 am
Martin Manalo
/
CSU-Fullerton
Steven Fabik
/
Stephen F. Austin
Dustin Hasley
/
Oral Roberts
22. 12:00 pm
Matt Wilson
/
CSU-Fullerton
Jake Hendrix
/
Stephen F. Austin
Mike Biata
/
Oral Roberts
23. 12:10 pm
Derek Castillo
/
CSU-Fullerton
Andy Lopez
/
Stephen F. Austin
Josh Montgomery
/
Oral Roberts
24. 12:20 pm
Dalton Daniel
/
CSU-Fullerton
Angelo Leyvani
/
Stephen F. Austin
Cody Burrows
/
Oral Roberts
25. 12:30 pm
Mark Cobey
/
CSU-Fullerton
Blake Stock
/
Stephen F. Austin
Grayson Jones
/
Oral Roberts
26. 12:40 pm
Viktor Forslund
/
North Texas
Dave Perkins
/
Illinois State
Jake Benson
/
Rice
27. 12:50 pm
Vitek Novak
/
North Texas
Dan Anfield
/
Illinois State
Rishi Kejriwal
/
Rice
28. 1:00 pm
Jordan Sanders
/
North Texas
Trent Wallace
/
Illinois State
Nick Duggan
/
Rice
29. 1:10 pm
Ian Snyman
/
North Texas
Zach Burry
/
Illinois State
Mitchell Meissner
/
Rice
30. 1:20 pm
Thomas Rosenmueller
/
North Texas
David Rauer
/
Illinois State
Mario Carmona
/
Rice