BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Cougar Invitational presented by Aflac
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 25 to Sept. 26, 2017
3 Rounds
Hosted by Columbus State University @ Columbus, GA
Winning Team:
Columbus State
Medalist:
Max O'Hagan
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
1. 8:30 am (1)
Anton Karlbom
/
Young Harris
Logan Stewart
/
Limestone
Noah Hill
/
Delta State
2. 8:40 am (1)
Trey Pearson
/
Young Harris
Peyton Shore
/
Limestone
Zack Hammons
/
Delta State
3. 8:50 am (1)
Valter Andersson
/
Young Harris
Will Woodard
/
Limestone
Zach Zediker
/
Delta State
4. 9:00 am (1)
Ryan Emery
/
Young Harris
Zach Bishop
/
Limestone
John Crawford-Counts
/
Delta State
5. 9:10 am (1)
David Wallin
/
Young Harris
Brett Krekorian
/
Limestone
George Kawell
/
Delta State
6. 9:20 am (1)
C.J. Tyler
/
St. Leo
Frankie Wade
/
North Alabama
Jarrett Stowe
/
Wingate
7. 9:30 am (1)
Colin Warren
/
St. Leo
Aaron Jackson
/
North Alabama
Philip Coles
/
Wingate
8. 9:40 am (1)
Oliver Lilliedahl
/
St. Leo
Eli Hodges
/
North Alabama
Tim Bombosch
/
Wingate
9. 9:50 am (1)
Alberto Castagnara
/
St. Leo
Payton Massey
/
North Alabama
Charles Joubert
/
Wingate
10. 10:00 am (1)
Riley Goss
/
St. Leo
Paul Bloodworth
/
North Alabama
Darius Gros
/
Wingate
11. 10:10 am (1)
Kj Lee
/
Columbus State
Stefan Bogason
/
Florida Tech
Anthony Marcinelli
/
Carson-Newman
12. 10:20 am (1)
Gideon Van Der Vyver
/
Columbus State
Shanren Brienen
/
Florida Tech
Tyler Parker
/
Carson-Newman
13. 10:30 am (1)
Andrew Arft
/
Columbus State
Han Xue
/
Florida Tech
Tom Forster
/
Carson-Newman
14. 10:40 am (1)
Matt Zerbel
/
Columbus State
Gaelen Trew
/
Florida Tech
Jackson Tyler
/
Carson-Newman
15. 10:50 am (1)
Jordan Doull
/
Columbus State
Max O'Hagan
/
Florida Tech
Jake Headrick
/
Carson-Newman
16. 8:35 am (10)
Andrew Widjaja
/
Albany State
Ethan Jones
/
West Georgia
Elias Birkeland
/
Georgia Southwestern
17. 8:45 am (10)
Porsche Kitipongpatana
/
Albany State
Valentin Riviere
/
West Georgia
Oliver Brown
/
Georgia Southwestern
18. 8:55 am (10)
Dominic DiGiacomo
/
Albany State
Carson Vaughn
/
West Georgia
Ryan Cahill
/
Georgia Southwestern
19. 9:05 am (10)
Tyler George
/
Albany State
Daniel Benson
/
West Georgia
Nix Duncan
/
Georgia Southwestern
20. 9:15 am (10)
Tyler Hanson
/
Albany State
Samuel Jones
/
West Georgia
Vincent Norrman
/
Georgia Southwestern
21. 9:25 am (10)
Brady Davis
/
LMU
Wesley Hanson
/
Valdosta State
Seth Foshee
/
Mississippi College
22. 9:35 am (10)
Garrett Tucker
/
LMU
Jordan Long
/
Valdosta State
Noah Purvis
/
Mississippi College
23. 9:45 am (10)
Dan Bradbury
/
LMU
Colton Godwin
/
Valdosta State
Zach Anderson
/
Mississippi College
24. 9:55 am (10)
Sam Broadhurst
/
LMU
Matt Anderson
/
Valdosta State
Johnny Hsu
/
Mississippi College
25. 10:05 am (10)
Harry Boyle
/
LMU
Davis Roche
/
Valdosta State
Force Choi
/
Mississippi College
26. 10:15 am (10)
Francisco Henandez
/
Clayton State
Braydon Evans
/
Lander
Davis Kirk
/
Lee U.
27. 10:25 am (10)
Jack Clark
/
Clayton State
James Bartlett
/
Lander
Evan Spence
/
Lee U.
28. 10:35 am (10)
Ivan Emiliano
/
Clayton State
Jon Parker
/
Lander
Matt Johnson
/
Lee U.
29. 10:45 am (10)
Nick Woof
/
Clayton State
Connor Richards
/
Lander
Corey Sheppard
/
Lee U.
30. 10:55 am (10)
Luke Spooner
/
Clayton State
Michael Brodie
/
Lander
Scott Odell
/
Lee U.