BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Highline Invitational Men
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 29 to Oct. 30, 2017
2 Rounds
Hosted by Highline College @ Federal Way, WA
Winning Team:
SW Oregon
Medalist:
Kobie Lockwood
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
13. 8:00 am (9a)
Dylan Young
/
Spokane
Kolby Loflin
/
SW Oregon
Matt O'Brien
/
Bellevue
Mason Buchert
/
Columbia Basin
12. 8:00 am (8a)
Chase Mitchell
/
Spokane
Brent Spencer
/
SW Oregon
Dane Larsen
/
Bellevue
Pavin Combs
/
Columbia Basin
11. 8:00 am (8b)
Will Alexander
/
Spokane
Casey Spencer
/
SW Oregon
Hunter Jacob
/
Bellevue
Nick Yamauchi
/
Columbia Basin
10. 8:00 am (7a)
Carson Young
/
Spokane
Joel Snyder
/
SW Oregon
Jackson Jubelin
/
Bellevue
Christian Maddox
/
Columbia Basin
9. 8:00 am (6a)
Chance Mosely
/
Spokane
Kobie Lockwood
/
SW Oregon
Curtis Kolterman
/
Bellevue
Max Dorn
/
Olympic
8. 8:00 am (5a)
Jake Larson
/
Spokane
Gerry Snyder
/
SW Oregon
Kevin Simmons
/
Bellevue
Andy Renne
/
Olympic
7. 8:00 am (5b)
Kohner Knowles
/
North Idaho CC
Rhett Pedersen
/
Skagit Valley College
Sean Dunn
/
Grays Harbor
AJ Montes
/
Green River
6. 8:00 am (4a)
Ben Harvey
/
North Idaho CC
Jake Silva
/
Skagit Valley College
kyle Guthrie
/
Grays Harbor
Damon Temanson
/
Olympic
5. 8:00 am (3a)
Todd Henderson
/
North Idaho CC
Brett Ball
/
Skagit Valley College
Maguire Cavanaugh
/
Grays Harbor
Zachary Ng
/
Green River
4. 8:00 am (3b)
Brady Nelson
/
North Idaho CC
Mitch Factor
/
Skagit Valley College
Dylan Christoffer
/
Grays Harbor
Jacob Ellison
/
Green River
3. 8:00 am (2a)
Jesse Henderson
/
North Idaho CC
Austin Faux
/
Skagit Valley College
Andrew Nelson
/
Olympic
Jack Roth
/
Green River
2. 8:00 am (1a)
Sean Langham
/
North Idaho CC
Jonny Larson
/
Skagit Valley College
Joe Blaser Jr.
/
Grays Harbor
Justin Peterson
/
Green River
1. 8:00 am (1b)
Justin Cox
/
Grays Harbor
Matt Russell
/
Green River
Kjell Knapp
/
Olympic