BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Liz Murphey Collegiate Classic
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
April 13 to April 15, 2018
3 Rounds
Hosted by University of Georgia @ Athens, GA
Winning Team:
Alabama
Medalist:
Cheyenne Knight
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
36. 8:45 am (18a)
Stephanie Carras
IND
/
Georgia
35. 8:45 am (18b)
Elisa Yang
IND
/
Georgia
Elizabeth Jackson
IND
/
Daytona State
34. 8:45 am (17a)
Meghan Nay
IND
/
Louisville
Giovana Maymon
IND
/
Baylor
33. 8:45 am (17b)
Martina Flori
IND
/
Ole Miss
Nicole Morales
IND
/
Alabama
32. 8:45 am (16a)
Sadie Chlapowski
IND
/
Daytona State
Cara Gorlei
IND
/
Arkansas
31. 8:45 am (16b)
Hannah O'Sullivan
IND
/
Duke
Xinyun Yu
IND
/
Kansas
30. 8:45 am (15a)
Virginia Elena Carta
/
Duke
Kallie Gonzales
/
Kansas
29. 8:45 am (15b)
Lisa Maguire
/
Duke
Ariadna Fonseca Diaz
/
Kansas
28. 8:45 am (14a)
Jaravee Boonchant
/
Duke
yitsen chou
/
Kansas
27. 8:45 am (14b)
Ana Belac
/
Duke
Sera Tadokoro
/
Kansas
26. 8:45 am (13a)
Leona Maguire
/
Duke
Chomc Phuchanbanchob
/
Kansas
25. 8:45 am (13b)
Angelica Moresco
/
Alabama
Margot Bechadergue
/
Louisville
24. 8:45 am (12a)
Lakareber Abe
/
Alabama
Kristin Engle
/
Louisville
23. 8:45 am (12b)
Cheyenne Knight
/
Alabama
Olivia Cason
/
Louisville
22. 8:45 am (11a)
Kristen Gillman
/
Alabama
Molly Skapik
/
Louisville
21. 8:45 am (11b)
Lauren Stephenson
/
Alabama
Lauren Hartlage
/
Louisville
20. 8:45 am (10a)
Gurleen Kaur
/
Baylor
Kie Purdom
/
Ole Miss
19. 8:45 am (10b)
Amy Lee
/
Baylor
Pi-Lillebi Hermansson
/
Ole Miss
18. 8:45 am (9a)
Fiona Liddell
/
Baylor
Conner Beth Ball
/
Ole Miss
17. 8:45 am (9b)
Diane Baillieux
/
Baylor
Katy Harris
/
Ole Miss
16. 8:45 am (8a)
Maria Vesga
/
Baylor
Julia Johnson
/
Ole Miss
15. 8:45 am (8b)
Maria Hoyos
/
Arkansas
Alison Crenshaw
/
Daytona State
14. 8:45 am (7a)
Kaylee Benton
/
Arkansas
Kendall Johnson
/
Daytona State
13. 8:45 am (7b)
Dylan Kim
/
Arkansas
Grace St-Germain
/
Daytona State
12. 8:45 am (6a)
Alana Uriell
/
Arkansas
Hollie Muse
/
Daytona State
11. 8:45 am (6b)
Maria Fassi
/
Arkansas
Jiwon Jeon
/
Daytona State
10. 8:45 am (5a)
Addie Baggarly
/
Florida
Medy Thavong
/
Kennesaw State
9. 8:45 am (5b)
Lauren Waidner
/
Florida
Charlotte Charrayre
/
Kennesaw State
8. 8:45 am (4a)
Taylor Tomlinson
/
Florida
Clara Aveling
/
Kennesaw State
7. 8:45 am (4b)
Sierra Brooks
/
Florida
Henriette Nielsen
/
Kennesaw State
6. 8:45 am (3a)
Marta Perez Sanmartin
/
Florida
Madison Caldwell
/
Kennesaw State
5. 8:45 am (3b)
Paula Neira Garcia
/
Georgia
Camille Enright
/
Denver
4. 8:45 am (2a)
Isabella Skinner
/
Georgia
Jessica Dreesbeimdieke
/
Denver
3. 8:45 am (2b)
Gaby Coello
/
Georgia
Sophie Newlove
/
Denver
2. 8:45 am (1a)
Rinko Mitsunaga
/
Georgia
Lauren Whyte
/
Denver
1. 8:45 am (1b)
Jillian Hollis
/
Georgia
Mary Weinstein
/
Denver