BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Inverness Intercollegiate
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 22 to Sept. 23, 2014
3 Rounds
Hosted by University of Toledo @ Toledo, OH
Winning Team:
ETSU
Medalist:
Adrian Meronk
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
20. 1:00 pm (18)
Eithel McGowen
/
Memphis
Thomas Greenhalgh
/
Yale
Hutson Chandler
/
Liberty
19. 1:00 pm (17)
John Luke Tyner
/
Memphis
Jonathan Lai
/
Yale
Austin Inman
/
Liberty
18. 1:00 pm (16)
Florian Loutre
/
Memphis
Li Wang
/
Yale
Adam Eineving
/
Liberty
17. 1:00 pm (15)
Cory Gaylord
/
Memphis
Joe Willis
/
Yale
Isaiah Logue
/
Liberty
16. 1:00 pm (14a)
Lars Van Meijel
/
Memphis
Will Davenport
/
Yale
Mathieu Fenasse
/
Liberty
15. 1:00 pm (14b)
Riley Davenport
/
Charlotte
Justin Arens
/
Austin Peay
Taylor Zoller
/
Kent State
14. 1:00 pm (13)
Dan Hendry
/
Charlotte
Jonas Vaisanen
/
Austin Peay
Kody Fry
/
Kent State
13. 1:00 pm (12)
Raoul Menard
/
Charlotte
Tucker Wallace
/
Austin Peay
Chase Johnson
/
Kent State
12. 1:00 pm (11)
Victor Wiggins
/
Charlotte
Chris Baker
/
Austin Peay
Ian Holt
/
Kent State
11. 1:00 pm (10)
Thomas Rowland
/
Charlotte
Austin Kramer
/
Austin Peay
Sebastian Bendsen
/
Kent State
10. 1:00 pm (9a)
Sean Smothers
/
Mercer
Gates Muller
/
Michigan State
Rhys Pugh
/
ETSU
9. 1:00 pm (9b)
Jeffrey Heinicka
/
Mercer
Sam Weatherhead
/
Michigan State
Mateusz Gradecki
/
ETSU
8. 1:00 pm (8)
Jerry Ren
/
Mercer
Charlie Netzel
/
Michigan State
Gudmundur Kristjansson
/
ETSU
7. 1:00 pm (7)
Emmanuel Kountakis
/
Mercer
Mitch Rutledge
/
Michigan State
Adrian Meronk
/
ETSU
6. 1:00 pm (6)
Trey Rule
/
Mercer
Gareth Lappin
/
Michigan State
Christopher Hickman
/
ETSU
5. 1:00 pm (5)
Taylor McCullum
/
UAB
Colin Joseph
/
Toledo
Aksel Olsen
/
South Florida
4. 1:00 pm (4)
Will Cannon
/
UAB
Stephen Watts
/
Toledo
Claudio Correa Black
/
South Florida
3. 1:00 pm (3)
Martin Rohwer
/
UAB
Thomas Shindler
/
Toledo
Trey Valentine
/
South Florida
2. 1:00 pm (2)
Lee Hodges
/
UAB
Otto Black
/
Toledo
Rigel Fernandes
/
South Florida
1. 1:00 pm (1)
Paul Dunne
/
UAB
Chris Selfridge
/
Toledo
Chase Koepka
/
South Florida