SDHSAA Class AA Boys Golf Championships

  • Tournament Status: Complete
  • Men
  • Oct. 6 to Oct. 7, 2014
  • 2 Rounds
  • Hosted by South Dakota High School Activities Association @ Watertown, SD
  • Class AA Boys' Golf Tournament from Cattail Crossing Golf Course in Watertown, South Dakota. Top 20 individuals and six individuals will place and receive medals/trophies. Scores will be updated after Holes 4, 9, 13 & 18.

Tee Times for Round 1

Tee Times Position 1 Position 2 Position 3 Position 4
1. 9:00 am (1) Tommy Vining / SF Lincoln Sam Musch / RC Stevens Jace Guthmiller / Yankton Will Grevlos / SF Washington
2. 9:10 am (1) Alex Hamer / Brandon Valley Bryce Hammer / SF O'Gorman Jacob Rice / Mitchell Dayton Schumacher / SF Washington
3. 9:20 am (1) Riley Duncanson / Brandon Valley Mitch Schlingman / Yankton Ben Prisbe / SF Lincoln Jacob Otta / SF O'Gorman
4. 9:30 am (1) Greg Koehn / Brandon Valley Colton Hanson / Watertown Connor Preston / Aberdeen Central Jaron Weich / Mitchell
5. 9:40 am (1) Grant Kolb / SF O'Gorman TJ Nolan / RC Stevens Luke Rezac / SF Lincoln Noah Fenske / RC Central
6. 9:50 am (1) Brady Foreman / RC Stevens Ben Clarke / SF Lincoln Brenden Bassing / SF O'Gorman Austin Hoss / Pierre T.F. Riggs
7. 10:00 am (1) Taylor Schultz / RC Stevens Jake Preble / RC Central Taylor Fjerestad / Brandon Valley Justin Kolb / Harrisburg
8. 10:10 am (1) Kyler Moffitt / SF O'Gorman Andrew Van Gerpen / Pierre T.F. Riggs Kayde Bartels / Brookings Steven Bendt / RC Stevens
9. 10:20 am (1) Jacob Haeckel / SF Lincoln Brennan Couet / SF Washington Jonah Dohrer / Aberdeen Central Sam Sutcliffe / SF O'Gorman
10. 10:30 am (1) Tyler Westra / SF Lincoln Jason Shindler / Yankton Stuart Farrand / Aberdeen Central Joe Fuhr / Harrisburg
11. 10:40 am (1) Sam Batta / Watertown Jack Lundin / SF Roosevelt Ben Deis / Pierre T.F. Riggs Cade Carpenter / Mitchell
12. 10:50 am (1) Chase Dudley / RC Stevens Ryan Solberg / Mitchell Carter Erickson / Brandon Valley Nolan Wiegel / Huron
13. 11:00 am (1) Hank Eggebraaten / SF Washington Riley Goeller / Huron Matt Booth / Pierre T.F. Riggs Nick Mahowald / Watertown
14. 11:10 am (1) Landon Pooley / Mitchell JD Keszler / Sturgis Brown Mason Sundleaf / Yankton Tucker Berg / RC Central
15. 9:00 am (10) Sam Mock / Mitchell Matt Jensen / Yankton Derek Axelsen / Brookings Shea Krause / Aberdeen Central
16. 9:10 am (10) Matt Peterson / Spearfish Jayden Engels / Watertown Brock Ragatz / SF Roosevelt Devin Gilbertson / SF Washington
17. 9:20 am (10) Evan Hoffman / Yankton Payton Larsen / SF Roosevelt Jackson Dziedzic / Brandon Valley Nathan Woodall / SF Washington
18. 9:30 am (10) Coleman Varty / Pierre T.F. Riggs Zach Steen / Brookings Austyn Burfeind / SF Roosevelt Tice McVay / Sturgis Brown
19. 9:40 am (10) Josh Anderson / Aberdeen Central Cory Iwan / RC Central Landon Badger / Pierre T.F. Riggs Alex Miley / Brookings
20. 9:50 am (10) Joey VanDerPol / RC Central Drew Gusso / Spearfish Dalton Axelsen / Brookings Reece Ragatz / SF Roosevelt
21. 10:00 am (10) Connor McCormick / RC Central Mason Rogers / SF Roosevelt Shawn Goetz / Aberdeen Central Parker Louks / Spearfish
22. 10:10 am (10) Karter Lein / Harrisburg Kyle Finsterwalder / Douglas Dane Munson / Brookings Dawson Sundsted / Spearfish
23. 10:20 am (10) Sam Sjoberg / Watertown Jackson Schroeppel / Harrisburg Walker Sundsted / Spearfish Nathan Martain / Douglas
24. 10:30 am (10) Dalton Barse / Watertown Taylor Eby / Sturgis Brown Carson Hruby / Huron Kennan Kelly / Douglas
25. 10:40 am (10) Gunner Stugart / Harrisburg Austin Hall / Sturgis Brown Brandon Haber / Huron Lukas Klueber / Douglas
26. 10:50 am (10) Will Storhaug / Spearfish Matt Eby / Sturgis Brown Mason Rozell / Huron Tyler Divis  WD  / Douglas
27. 11:00 am (10) Tate Hartman / Harrisburg Henry Rubish / Huron Noah Ziegmann / Sturgis Brown Konery Klueber  WD  / Douglas