BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
The Alamo Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Oct. 26 to Oct. 28, 2014
3 Rounds
Hosted by The University of Texas at San Antonio @ San Antonio, TX
Winning Team:
LSU
Medalist:
Sophia Schubert
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
26. 8:45 am (18d)
Libby Thomas
IND
/
UTSA
Callie Scheffler
IND
/
Texas A&M
Sara Scarlett
IND
/
Texas
25. 8:45 am (17a)
Tatiana Pineda
/
Houston
Becky McGeehan
/
UTSA
Natalie Karcher
/
Texas
24. 8:45 am (17b)
Maddy Rayner
/
Houston
Brogan Townend
/
UTSA
Lara Weinstein
/
Texas
23. 8:45 am (16)
Megan Thothong
/
Houston
Nikki Long
/
UTSA
Tezira Abe
/
Texas
22. 8:45 am (15)
Courtney Ferguson
/
Houston
Abby Portyrata
/
UTSA
Julia Beck
/
Texas
21. 8:45 am (14a)
Raegan Bremer
/
Houston
Aimee Ponte
/
UTSA
Bertine Strauss
/
Texas
20. 8:45 am (14b)
Sarah Brown
/
Texas Tech
Maty Monzingo
/
Texas State
Kortni Maxoutopoulis
/
TCU
19. 8:45 am (13)
Gennai Goodwin
/
Texas Tech
Lora Assad
/
Texas State
Chaney Uhles
/
TCU
18. 8:45 am (12a)
Stephanie Bertelsen
/
Texas Tech
Millie Saroha
/
Texas State
Alexandra Bonetti
/
TCU
17. 8:45 am (12b)
Kimmy Hill
/
Texas Tech
Lejan Lewthwaite
/
Texas State
Kelly McGovern
/
TCU
16. 8:45 am (11)
Elin Arvidsson
/
Texas Tech
Iman Ahmad Nordin
/
Texas State
Emmy Martin
/
TCU
15. 8:45 am (10a)
Maggie Neece
/
Oklahoma
Louise Gateau-Chovelon
/
Baylor
Jenny Haglund
/
SMU
14. 8:45 am (10b)
Hannah Wood
/
Oklahoma
Giovana Maymon
/
Baylor
Evelyn Dole
/
SMU
13. 8:45 am (9)
Alexandra Kaui
/
Oklahoma
Hayley Davis
/
Baylor
Lindsey McCurdy
/
SMU
12. 8:45 am (8a)
Rylee Pedigo
/
Oklahoma
Hadas Libman
/
Baylor
Alexandra Rossi
/
SMU
11. 8:45 am (8b)
Ana Ruiz
/
Oklahoma
Laura Lonardi
/
Baylor
Jennifer Park
/
SMU
10. 8:45 am (7)
Anna Sophia Bohmer
/
Florida State
Bianca Fabrizio
/
Texas A&M
Emily Penttila
/
Tulane
9. 8:45 am (6a)
Matilda Castren
/
Florida State
Thanya Pattamakijsakul
/
Texas A&M
Belen Goicoechea
/
Tulane
8. 8:45 am (6b)
Kim Metraux
/
Florida State
Andrea Jonama
/
Texas A&M
Gemma Dryburgh
/
Tulane
7. 8:45 am (5)
Alex Milan
/
Florida State
Maddie Szeryk
/
Texas A&M
Madison Opfer
/
Tulane
6. 8:45 am (4)
Lydia Gumm
/
Florida State
Marijosse Navarro
/
Texas A&M
Silvia Garces
/
Tulane
5. 8:45 am (3a)
Nadine Dreher
/
LSU
Summar Roachell
/
Arkansas
Alex Harrell
/
Auburn
4. 8:45 am (3b)
Carly Goldstein
/
LSU
Kayli Quinton
/
Arkansas
Victoria Trapani
/
Auburn
3. 8:45 am (2)
Madelene Sagstrom
/
LSU
Samantha Marks
/
Arkansas
Kelli Murphy
/
Auburn
2. 8:45 am (1a)
Elise Bradley
/
LSU
Regina Plasencia
/
Arkansas
Clara Baena
/
Auburn
1. 8:45 am (1b)
Caroline Nistrup
/
LSU
Gaby Lopez
/
Arkansas
Sophia Schubert
/
Auburn