Zach Johnson Invitational  #zjinvite17

  • Tournament Status: Complete
  • Men
  • Oct. 2 to Oct. 3, 2017
  • 3 Rounds
  • Hosted by Drake University @ West Des Moines, IA

Tee Times for Round 3

"A" groups tee off first in Shotgun format

Tee Times Position 1 Position 2 Position 3
23. 9:00 am (18) Alex Moorman  IND  / Iowa Chris Cooksley  IND  / Indian Hills CC Chase Wicklund  IND  / Drake
22. 9:00 am (17a) Jake Rowe  IND  / Iowa Carter Stochl  IND  / Northern Iowa Matt Lavery  IND  / Drake
21. 9:00 am (17b) Aaron DeNucci  IND  / Iowa Kelly Brown  IND  / Omaha Tommi Avant  IND  / Drake
20. 9:00 am (16) Ben Gilles / Green Bay Jack Stellon / North Dakota Jaewook Lee  IND  / Iowa
19. 9:00 am (15) Brady Sarauer / Green Bay Keaton Wolf / North Dakota Jack Holmgren  IND  / South Dakota
18. 9:00 am (14) Jimmy Albright / Green Bay Cole Kerns / North Dakota Matt Swanson  IND  / South Dakota
17. 9:00 am (13a) Patrick Sicula / Green Bay Jeremy Kirk / North Dakota Dax Wallat  IND  / North Dakota State
16. 9:00 am (13b) Bennett Hutson / Green Bay Jordan Smith / North Dakota Trey Timpe  IND  / Western Illinois
15. 9:00 am (12) Dylan Cervantes / Western Illinois Justin LaFrance  WD  / Loyola-Chicago Marcello Verdolin / Eastern Illinois
14. 9:00 am (11) John Duggan / Western Illinois Ryan Magee / Loyola-Chicago Sebastian Olrog / Eastern Illinois
13. 9:00 am (10a) Dennis Reedy / Western Illinois Tyler Anderson / Loyola-Chicago Alex Gowin / Eastern Illinois
12. 9:00 am (10b) Trent Snodgrass / Western Illinois Orion Yamat / Loyola-Chicago Charlie Adare / Eastern Illinois
11. 9:00 am (9) Drew Eaton / Western Illinois Nick Welden / Loyola-Chicago Romeo Perez / Eastern Illinois
10. 9:00 am (8) Will Holmgren / North Dakota State Pat Ravn / Omaha Parker Oleson / Northern Iowa
9. 9:00 am (7) Nick Myhre / North Dakota State Sam Musch / Omaha Sam Sacquitne / Northern Iowa
8. 9:00 am (6a) Lucas Johnson / North Dakota State Thirawat Chantrakantanond / Omaha Sam DeBartolo / Northern Iowa
7. 9:00 am (6b) Andrew Israelson / North Dakota State David Huxham / Omaha Marshall Lamb / Northern Iowa
6. 9:00 am (5) Van Holmgren / North Dakota State Kevin Gordon / Omaha Jared Rowe / Northern Iowa
5. 9:00 am (4) Jacob Michel / South Dakota Ricky Sanders / Indian Hills CC Tim Lim / Drake
4. 9:00 am (3) Tate Arends / South Dakota Maxime Leclerc / Indian Hills CC Jack Kennedy / Drake
3. 9:00 am (2) Scott Fudenberg / South Dakota Joe Kim / Indian Hills CC Arjun Reddy / Drake
2. 9:00 am (1a) Matt Tolan / South Dakota George Clarke / Indian Hills CC Kyle MacDonald / Drake
1. 9:00 am (1b) Thomas Vining / South Dakota Julien Sale / Indian Hills CC Drew Ison / Drake