BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Zach Johnson Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 2 to Oct. 3, 2017
3 Rounds
Hosted by Drake University @ West Des Moines, IA
Winning Team:
Indian Hills CC
Medalist:
George Clarke
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
23. 8:30 am (18)
Tommi Avant
IND
/
Drake
Matt Swanson
IND
/
South Dakota
Aaron DeNucci
IND
/
Iowa
22. 8:30 am (17a)
Chase Wicklund
IND
/
Drake
Jack Holmgren
IND
/
South Dakota
Jaewook Lee
IND
/
Iowa
21. 8:30 am (17b)
Matt Lavery
IND
/
Drake
Carter Stochl
IND
/
Northern Iowa
Alex Moorman
IND
/
Iowa
20. 8:30 am (16)
Jack Stellon
/
North Dakota
Maxime Leclerc
/
Indian Hills CC
Jake Rowe
IND
/
Iowa
19. 8:30 am (15)
Cole Kerns
/
North Dakota
Joe Kim
/
Indian Hills CC
Kelly Brown
IND
/
Omaha
18. 8:30 am (14)
Keaton Wolf
/
North Dakota
George Clarke
/
Indian Hills CC
Trey Timpe
IND
/
Western Illinois
17. 8:30 am (13a)
Jeremy Kirk
/
North Dakota
Ricky Sanders
/
Indian Hills CC
Dax Wallat
IND
/
North Dakota State
16. 8:30 am (13b)
Jordan Smith
/
North Dakota
Julien Sale
/
Indian Hills CC
Chris Cooksley
IND
/
Indian Hills CC
15. 8:30 am (12)
Dylan Cervantes
/
Western Illinois
Patrick Sicula
/
Green Bay
Marcello Verdolin
/
Eastern Illinois
14. 8:30 am (11)
Dennis Reedy
/
Western Illinois
Bennett Hutson
/
Green Bay
Alex Gowin
/
Eastern Illinois
13. 8:30 am (10a)
John Duggan
/
Western Illinois
Ben Gilles
/
Green Bay
Charlie Adare
/
Eastern Illinois
12. 8:30 am (10b)
Drew Eaton
/
Western Illinois
Brady Sarauer
/
Green Bay
Romeo Perez
/
Eastern Illinois
11. 8:30 am (9)
Trent Snodgrass
/
Western Illinois
Jimmy Albright
/
Green Bay
Sebastian Olrog
/
Eastern Illinois
10. 8:30 am (8)
Sam Sacquitne
/
Northern Iowa
Nick Welden
/
Loyola-Chicago
Pat Ravn
/
Omaha
9. 8:30 am (7)
Parker Oleson
/
Northern Iowa
Ryan Magee
/
Loyola-Chicago
Sam Musch
/
Omaha
8. 8:30 am (6a)
Jared Rowe
/
Northern Iowa
Tyler Anderson
/
Loyola-Chicago
Thirawat Chantrakantanond
/
Omaha
7. 8:30 am (6b)
Marshall Lamb
/
Northern Iowa
Justin LaFrance
/
Loyola-Chicago
David Huxham
/
Omaha
6. 8:30 am (5)
Sam DeBartolo
/
Northern Iowa
Orion Yamat
/
Loyola-Chicago
Kevin Gordon
/
Omaha
5. 8:30 am (4)
Arjun Reddy
/
Drake
Lucas Johnson
/
North Dakota State
Scott Fudenberg
/
South Dakota
4. 8:30 am (3)
Jack Kennedy
/
Drake
Van Holmgren
/
North Dakota State
Matt Tolan
/
South Dakota
3. 8:30 am (2)
Kyle MacDonald
/
Drake
Will Holmgren
/
North Dakota State
Tate Arends
/
South Dakota
2. 8:30 am (1a)
Tim Lim
/
Drake
Nick Myhre
/
North Dakota State
Thomas Vining
/
South Dakota
1. 8:30 am (1b)
Drew Ison
/
Drake
Andrew Israelson
/
North Dakota State
Jacob Michel
/
South Dakota